В Дружинци, вероятно най-задружното и мирно село у нас, са готови на революция, но да спасят България.
Наш екип гостува на хората от кирковското село Дружинци. Красив патриотичен надпис „Дружинци“ се кипри в центъра на селото и посреща свои и гости. Чиста, подредена, озеленена детска площадка пък събира малчуганите във вечерните часове, когато майките им излизат на раздумка. Зеленината и изрядността на игрушките е грижа на татковците, пояснява ни Бойка Арабаджиева, начален учител и един от най-активните жители на селото. Колегата й, също начален учител, вероятно от малкото мъже в тази професия, Стоян Георгиев ни разказа историята на селото.
Той каза, че е започнал и вече даже има готовност да издаде книга за селото.
Сега повечето от около 250-те жители работят по градовете и в общинския център.
Старото, турското име на селото означава несвободни. Днешните дружинци обаче са сред най-свободните и по-точно свободолюбивите хора.
Разпръснати са из целия свят. В предпоследната събота на август обаче задължително, където и да са, се прибират на село за родовата си среща, за празника на селото си. Един от настоящите основни организатори Севдалин Огнянов разказа за началото на традицията.
Междувременно, докато си говорим с домакините, постепенно се събраха още и още хора. Прииждаха, за да се включат в подготовката за празника.
Към групата се включиха Мая Атанасова, която живее във Варна, специалист по човешки ресурси и близначката й Марияна Гибон, специалист – финансист, която от 22 години вече е в Лондон. Съпругът й е англичанин. Не го е научила още на български, но пък децата й говорят майчиния си език и с огромно удоволствие се наслаждават на свободата на село.
Признават, че на село ги връща чувството за принадлежност към рода. Хората на село са истински, защото са свързани с природата и земята. Където и да ходят, каквито и скъпи ресторанти да посещават, никъде не са хапвали по-вкусно ястие от родопския клин и пататник, приготвени от мама.
Най-хубавото на село е свободата, тишината, спокойствието.
Все пак обаче е трудно да изоставиш живота си, когато имаш семейство и деца, чието развитие е свързано с големия град или чужбина, признават младите жени.
Много са несправедливостите, които виждат в държавата ни дружинци, но основното е, че не се спазват законите. В търсене на рецептата за по-добър живот в прекрасната ни България, са готови даже на „революция“, но да спасят Отечеството.
Целият репортаж е във видеото и в прикачения звуков файл.
Стартира програмата „Топъл обяд“ на БЧК. Тази година ще бъдат подпомогнати 30 ученици в община Ардино, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК- Кърджали. „Всяка година избираме да реализираме програмата в различни общини. Децата, които ще получават храна по тази програма, са от СУ „Васил Левски“ в..
В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478