Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите живеят по-дълго в сравнение с ромите, сочи изследване

Снимката е илюстративна
Снимка: Георги Нейков, БНР

Близо 6 години повече живеят етническите българи в сравнение с ромите, а продължителността на живота и при трите най-многобройни етноса е по-голяма при жените. Това са част от изводите от експериментално статистическо изследване на тема "Болестите на кръвообращението и големите разлики в очакваната продължителност на живота по пол и етнос в България“. То е проведено за първи път в страната ни от екип изледователи с участието на председателя на Националния статистически институт Атанас Атанасов.

В анализа се посочва, че продължителността на живота е различна в отделните етнически групи. Така например българките живеят средно 78.5 години, жените от турската етническа група - малко под 77 години, а тези от ромската - 71 години.
Анализът показва и разликата в продължителността на живота между мъжете и жените за трите основни етнически групи - българска, турска и ромска. Най-голяма разлика има при българската етническа група (над 70.5 г.), следвана от етническите турци (почти 60.5 г.), а при ромите е най-ниска (малко над 5 години).
Разликата в продължителността на живота на жените и мъжете е над 7 години, като почти наполовина причината са болести на кръвообращението. На второ място са онкологичните заболявания, които водят до близо 1 година разлика в продължителността на живота. Следват респираторните заболявания - водещи до почти половин година разлика в продължителността на живота на мъжете и жените. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пожарът край Звезделина продължава да гори на няколко фронта

Пожарът край село Звезделина продължава да бушува на четири различни точки над населеното място. Това съобщи от мястото на събитието репортерът на Радио Кърджали Нахит Догу. По думите му действията на пожарникарите и местните жители са добре координирани и са успели да спрат огъня на няколко метра от първите къщи в селото. В момента екипите дежурят и..

публикувано на 05.07.25 в 19:25

Огънят над Звезделина продължава да се разраства

Пожарът край село Звезделина продължава да се разраства , това предаде репортерът на Радио Кърджали Нахит Догу. Според него, огънят гори на поне четири отделни места и се насочва към боровата гора над селото .  Пожарът край село Звезделина обхвана над 500 декара По-рано директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и..

публикувано на 05.07.25 в 18:09

Ученици от Чепеларе върнаха изгубено портмоне с 1400 лв.

Трима ученици от Чепеларе върнаха изгубено портмоне с 1400 лв. Доблестната постъпка на децата от Средно училище "Васил Дечев" в града стана повод за признание от МВР – Смолян. На 9 май сутринта в двора на училището си с шестокласникът Ивайло Ковачев и третокласниците Цветан Ковачев, и Мариана Генчева открили портмоне съдържащо около 1400 лева в..

публикувано на 05.07.25 в 17:18

Пожарът край село Звезделина обхвана над 500 декара

Пожарът в района на село Звезделина, в близост до язовир „Студен кладенец“, е засегнал над 500 декара сухи треви, храсти и част от боров масив. Това съобщи за Радио Кърджали директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ комисар Сергей Заимов. По думите му, огънят е овладян в две направления и към момента няма..

публикувано на 05.07.25 в 16:25

Пожар гори край село Звезделина

Пожар гори във вътрешността на района край село Звезделина, в близост до язовир „Студен кладенец“. Според очевидеца Никола Панайотов, пламъци се виждат на поне десет места в радиус от около 15 декара. „Първоначално изглеждаше като палене на сухи треви, но огънят бързо се разрасна и тръгна към гъстата гора“, разказа Панайотов пред БНР Кърджали. По..

публикувано на 05.07.25 в 14:38

Обучават близо 4 700 безработни по нови проекти

Близо 4 700 безработни ще преминат професионални обучения по проекти на синдикални и бизнес организации, финансирани с над 8,6 милиона лева от Националния план по заетостта. Минимум 35% от завършилите се очаква да започнат работа. Приоритетни за обучение са младежи до 29 години, продължително безработни, хора над 55 години, лица с ниско образование,..

публикувано на 05.07.25 в 13:05

Министърът на земеделието: Не е обсъждано въвеждане на данък върху земеделската земя

В Министерството на земеделието не е обсъждана идеята за въвеждане на данък върху земеделските земи. Това стана ясно по време на последното заседание на парламентарната комисия по земеделие. Министър Георги Тахов отрече темата да е била предмет на разговори в агроведомството. По думите му, ако постъпи предложение за подобна законодателна промяна,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10