Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смартфонът в клас - да или не?



Възможно ли е да се накарат учениците да не поглеждат мобилните си телефони в час и да слушат до край урока, без вниманието им да бъде отнето от първия клип в тик ток? Оказва се, че понякога самите родители прекъсват часа, разтревожени за децата си. Но какви са нагласите, има ли опит кърджалийски училища в забрана на смартфоните, и как са го постигнали на фона на влошаващата се дисциплина като цяло?
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков предложи в няколко училища до края на 2024 г. да се тества пилотно забрана за ползване на телефони и след това да се вземе решение дали мярката да бъде въведена във всички останали.
По думите му, пред БНТ, ще участват образователни институции по желание на директорите, след което ще се претеглят плюсовете и минусите и след това може да се вземе решение за цялата ни образователна система. 
КАК СТОИ КЪРДЖАЛИ НА ФОНА НА ТАЗИ ИДЕЯ
В СУ "Йордан Йовков" в Кърджали е въведена частична забрана. След това дисциплината в тези паралелки се е подобрила, като промяната е съгласувана с родителите. Нагласата е да не се използват телефони в клас. Директорът Людмила Чаушева:
Опит в забраната на мобилни телефони в час има и в ОУ  "Свети Свети Кирил и Методий" в Кърджали. От подготвителна група до четвърти клас децата не носят телефони в час, казва педагогическият съветник в училището. Как са постигнали това ограничението и каква е ситуацията при по-големите, буйни тийнейджъри, ни казва педагогическият съветник Елена Младенова:

Родители също посрещат положително идеята да се въведе забрана за употреба на смартфони в училище. Според майката на петокласник Кристина Иванова обаче отговорност за разсеяността на децата е и на педагозите, които често не могат да грабнат вниманието на учениците. Родителите пък търсят децата си без да се съобразяват, че те са в час. 






По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

5 рокли, една вечер и цяла нова епоха

В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30