Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищното здравеопазване и профилактика куцат, смятат лични лекари

Родители и джипита: Ученическите здравни профилактични карти са губивреме

Много по-работещ би бил вариантът тези документи да са ангажимент на школските медици

2
д-р Христо Бонев
Снимка: Личен архив

Ангажиментите около установяването на здравния статус и попълването на информацията в здравните профилактични карти на децата в училищна възраст да бъдат вменени на медицинските лица в училищата. Около тази идея се обединиха родители и лични лекари от Кърджали.

И от двете страни са категорични, че настоящата практика за въвеждането на данни в този документ е порочна, формална и не ползва никого. Единствено създава затруднения и допълнително напрежение както на родителите, така и на личните лекари.

Масова практика е профилактичен преглед на практика да не се извършва, а данните, които се изискват, се попълват формално. Най-често родителите оставят документа в кабинета на личния лекар. Когато се събере достатъчно количество, медицинската сестра нанася някакви данни и се поставя подпис и печат. След това родителят взима готовия вече документ и тържествено го представя на училищните власти, към които има изискване за наличието му в здравното досие на всеки ученик. Така описа ситуацията в ефира на Радио Кърджали майка на ученик от прогимназията.

Описанието абсолютно точно обобщава информацията, събрана в репортерска проверка и наблюдения пред няколко кабинета на джипита в областния център. Някои майки даже с известен свян споделиха, че са си взели по ден отпуска, защото се чувстват неудобно да прередят чакащите болни хора пред лекарския кабинет, а и с надежда да успеят веднага да вземат заветната профилактична карта на детето си попълнена, за да не губят още един ден в чакане.

„Тук обаче идва въпроса – на кого е необходимо всичко това – на училището, на Регионалната здравна инспекция, на Здравноосигурителната каса, на личния лекар, на родител, на дете … На кого? … Тук си задавам и въпроса – медицинските сестри и фелдшери в училищата – те какво правят? Как минава един техен работен ден?“, реторично попита майката, наша слушателка. Тя се върна в спомените от детството си и разказа как някога се е извършвала истинска профилактика на здравето на учениците в школата именно от училищните медицински специалисти.

„За да се попълни коректно здравнопрофилактичната карта на лица, които посещават училище или детски заведения, е необходим един обстоен преглед от поне десетина-петнадесет минути. Той няма да приключи само с това, защото в тази карта има изискване за профилактични изследвания, лабораторни, параклинични изследвания, които не стават в същия ден. Така че това, което ние в момента правим е чисто фиаско, т.е. попълваме бумащина, която за мен не е нужна никому“. Това категорично мнение изказа в ефира на Радио Кърджали д-р Христо Бонев, джипи с една от най-големите практики в Кърджали. Той е и специалист педиатър. В пациентската му листа има около 2300 деца в ученическа и градинска възраст. Ако трябва да извърши обстоен профилактичен преглед на всяко от тях, за да нанесе абсолютно коректно данните в здравната профилактична карта, ще е необходимо да отдели поне 6 месеца, като се занимава само с това, без да приема никакви други пациенти и извършва никакви други прегледи.

До момента не се е случвало да дойдат родители, които да са с ученика си и да държат да бъде извършен този пълен обстоен преглед преди да бъде попълнен въпросния документ. „Няма такъв случай. Всички знаят и са с нагласата, че това е чисто формален документ, който трябва да се попълни. Според моите представи този документ трябва да бъде попълнен от здравните лица, които обслужват съответните учебни заведения. Нашата функция е да лекуваме пациентите и да даваме информация на здравните служби в училищата за някои хронични заболявания и за евентуална необходимост от ваксинация на съответните лица в съответната възрастова група. Всичко това може да бъде спестено на личните лекари, може да бъде спестено на родителите, а това да бъде вменено във функциите на лицата, които обслужват училищата“, категоричен беше д-р Бонев.

По думите му трябва да има единомислие в Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието.

Според д-р Бонев профилактиката на здравето на децата ни куца, тъй като личните лекари са малко и "в крайна сметка страда качеството, защото има достатъчно количество пациенти, които трябва да бъдат прегледани, но за това се изисква достатъчно време“.

Той подчерта, че личните лекари многократно, в различни периоди, са поставяли въпроса пред властимащите за промяна в изискванията и обема на работа, който имат, тъй като това е допълнително обременяване, но винаги ситуацията е стигала до „глас в пустиня, тъй като няма чуваемост между отделните институции. Ние сме принудени да работим в тези условия години наред и нищо не се променя“, възнегодува, макар с усмивка д-р Христо Бонев.

Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стоки-менте задържаха митничари на "Капитан Андреево"

Митническите служители на пункт Капитан Андреево задържаха 13 435 артикула, заподозрени в нарушение на права върху интелектуалната собственост. Стоките са открити при две отделни проверки на камиони, влизащи в страната от Турция и пътуващи за Украйна. В първия случай са иззети над 10 хиляди текстилни изделия, спортни обувки и чанти с обозначения на..

публикувано на 19.05.25 в 15:40

67-годишен посегна на съпругата си

За упражнено домашно насилие 67-годишен е задържан в Районното управление в Кърджали, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.  Случаят е от 18 май. Тогава около 19,30 часа в семейно жилище възникнал конфликт, при който мъжът нанесъл удари на съпругата си.  На пострадалата са разяснени правата по Закона за защита от домашно насилие. По случая е..

публикувано на 19.05.25 в 13:34

БЧК отбеляза Деня на съпричастност към засегнатите от ХИВ/СПИН

Доброволци от Българския младежки Червен кръст -Кърджали отбелязаха Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН като организираха вечерно бдение със свещи в парк "Арпезос-Север". Акцията на младите хора е съвместна с Регионалната здравна инспекция в Кърджали. В националната кампания се включиха доброволци на клубовете на БМЧК –..

публикувано на 19.05.25 в 11:42

„Китна Тракия пее и танцува“ събра фолклорни изпълнители в Хасково

Днес в парк Кенана в Хасково се проведе 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Събитието събра над 90 самодейни и професионални изпълнители от цялата страна, които представиха песни, танци и народни обичаи. Кметът на Хасково Станислав Дечев откри фестивала с думите, че народното творчество ни обединява..

публикувано на 17.05.25 в 16:00

Преди покупката на електрическа кола е задължително осигуряването на достъп до бавна зарядна станция

Увеличават се електрическите коли в Кърджали, сочат наблюденията на д-р Антон Бонев, който е член на Асоциацията на собствениците на електромобили в България. Според него все повече кърджалийци оценяват предимствата на тези превозни средства. Подобрява се и инфраструктурата, която е необходима за обслужването им. Задължително условие за..

публикувано на 16.05.25 в 20:20

С реликви и протестни лентички посрещат в РИМ-Кърджали в Европейската нощ на музеите

С протестни лентички ще посрещат гости в Европейската нощ на музеите в събота музейните работници в Кърджали. Те също "издигат глас", за да заявят несъгласието си с отношението към труда им и към културата като цяло в страната ни. След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и..

публикувано на 16.05.25 в 20:10

"Училището за лешояди" край Поточница изпраща шестима "абитуриенти"

Шест египетски лешояда бяха маркирани от специалисти от Българското дружество за защита на птиците и ветеринари от Спасителния център на "Зелени Балкани" в Стара Загора и подготвени за освобождаване в дивата природа край крумовградското село Поточница. Там се намира така нареченото "училище за лешояди", в което млади птици се адаптират и свикват с..

публикувано на 16.05.25 в 15:23