Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свищов - градът на първите

12
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители. Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов?

Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в Свищов през 1812 година. През 1815 година е открито първото българско светско училище. Първият учебник по аритметика е отпечатам в Свищов; първата детска градина; първото професионално училище; първото читалище в България е открито в Свищов през 1856 год. и още много първи неща случили се в Свищов. В крайдунавския град е роден и Цветан Радославов, автор на българския химн, а също така и Алеко Константинов - български писател, адвокат, общественик и основоположник на организираното туристическо движение в България. 


За забележителностите на Свищов разказва Рени Илиева, екскурзовод в къща - музей Алеко Константинов.

“Град Свищов е разположен на най-южната точка на Дунава.Оттук и бил най-краткият път до Турция, наричал се е Свищовски търговски път. Свищовлии били много хитри хора. Първи започнали да плащат данъкс покойствие на турската империя. Градът става град галеник на султанката и тук е можело да се правят неща, които в другите градове не е било позволено. Търгувайки с Европа търговците осъзнават най-важното нещо в този живот, че за да успееш трябва да си много добре образован.Те са можели да пращат своите деца в Европа, но са искали Свищов да стане Европа, за да могат и по-бедните деца да получат добро образование. За тези търговци не е било важно колко пари имат, а какво са направили за Свищов. Започват да даряват пари за изграждане на училища и културни институции. Тук почти всичко е построено с парите на тези търговци и Свищов е градът на стоте първи неща. Тук е основано първото читалище, първата музейна сбирка, първия български хор, първата библиотека, първата детска градина, първото класно училище, първата търговска гимназия е открита в Свищов, изобщо всичко свързано с образование. Това е било най-важното - образованието,  да бъдеш образован, за да успееш”, разказва Рени Илиева и продължава да изброява стоте първи неща в Свищов.

“Свищов е първия освободен град. Оттук започва Руско-турската война, реално оттук започва новото гражданско управление на България. Първата парна мелница е построена тук, първото парно на Балканите е построен тук, първото бомбе е било на главата на свищовлия, дори първата лимонада в България е произведена в Свищов. Ние сме единствения град, който има паметник на дарителите. Много специален паметник за свищовлии.Той представлява две ръце символ,че ръце, които дават никога не обедняват, разказва още за Свищов ексурзоводът Илиева.


В крайдунавския град се намира къщата на писателя Алеко Константинов, която днес е превърната в музей. Тя е построена от баща му Иваница Хаджиконстантинов, който е бил търговец.

“Много образован мъж знаел четири езика, търгувал с жито и дървен материал. Видял как живеят хората в Европа и точно това е искал да осигури на семейство - един красив и уютен живот. Това е една от най-големите и най-красиви къщи. Тук е била канцеларията на първия губернатор след Освобождението и тогава Алеко, макар и само на 14 години е писар на губернатора. Другият факт, че тук е гостувал по време на войната руския император Александър II. След края на войната бащата изпраща Aлеко в Русия. Завършва право, след дипломирането започва да живее в София. Всъщност тук в Свищов, в тази къща поета е живял само до 14-годишна възраст. Когато разказвам за тези неща, хората винаги много се впечатляват и казват: “Леле каква история има Свищов”. Който веднъж е дошъл в Свищов, винаги се връщаотново, точно заради тези невероятни неща. Даже преди малко си тръгна група от 50 човека”, разказва Рени Илиева.

Най-често туристите, които посещават къщата-музей на Алеко Константинов са от Варна и София.

“За нас най-радостно е, че идват много семейства, не толкова организирани групи, а семейства, които водят децата си и искат да им разказваме за историята на Свищов и за Алеко”, разказва още Рени Илиева. 


Човек дошъл в този крайдунавски град освен къщата-музей на Алеко Константинов, може да види римски музей, Калето, църквата построена от Колю Фичето - “Света Троица”, построена преди да умре. В града може да се види Виенските къщи, цялата централна улица с тези красиви десетки къщи и часовниковата кула. 

Чуйте още в прикачения звуков файл.



По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22

Коледата идва с музика в кънтри стил

Тази Коледа ще бъде вълшебна и уютна , защото идва с музика в кънтри стил. Те звучат от новия, 12-и албум на най-успешната кънтри група у нас Lilly of the West. А знаете ли, че това е известна песен на Боб Дилън?  Албумът се състои от 10 емблематични тематични песни, между които и госпъл хит и песен на Ленард Коен ...

публикувано на 19.11.24 в 13:06
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”

Силистра - съкровищницата на Дунав

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града, Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до..

публикувано на 18.11.24 в 15:09