Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова


В приказна се превърна вечерта-среща на кърджалийци с писателката и поетеса Ивелина Радионова, родена в малкия град Провадия, близо до морето. Авторката на книгите, посветени на изоставеното и отгледано от вълчица дете Алтъна, сякаш разказваше приказки докато представя творчеството си. И не случайно - нейните повести са населявани от фигури от фолклора и легендите и се движат от света на реалното към илюзорното. Хипнотично потрепваше стария часовник в Народно читалище "Обединение 1913", докато авторката четеше и разказваше. 
Ивелина Радионова е автор на стихосбирките „България в сърцето ми”, „Златни нишки”, „Копнеж по слънце”, „В тебе аз ще остана”, „Все ти пиша, Любов” и на повестта „Алтъна”, както и на книгите с разкази "Наричат ме България" и "Обич".
Притежава награда за цялостно творчество, посветено на България и награди от конкурси, посветени на Добромир Тонев и Никола Йонков Вапцаров.
Кокичетата вече са прецъфтели, когато тя решава да се роди в малък град близо до морето. Душата й е избрала къща, стогодишна, с липа. Детството й е точена баница и динено фенерче, с което от малка пропъжда тъмнината, защото е родена да търси прекрасното. Понякога завижда на птиците, а крачетата сами я водят до крепостта Овеч, по стъпките на славните българи. Майка й държи ръката й, докато тя изписва цифрата две - докато стане лебед, като този на Андерсен. Така описа авторката секретарят на читалището Камелия Чолакова и добави:
секретарят на Народно читалище "Обединение 1913" Камелия Чолакова. Действително ми е много приятно и все едно съм у дома, видях Арда и красотите, надявам се да опозная още малко Кърджали каза Ивелина Радионова и се представи чрез думи и стих-автопортрет:
Авторката представи и съкровеното си разбиране за любовта, за която всички мечтаят и сънуват:

Ивелина Радионова обича приказките от дете. Като малка майка й ги разказвала, но малката Ива все не заспивала. Така приказките остават до край с нея. Така докато не решава сама да си напише приказка - повестта Алтъна. Ето как обаче се ражда стихотворението Пепеляшка:
Поетесата представи и повестта си "Алтъна", в която двама суеверни родители изоставят момиченцето си в гората, заради белега, който то носи. 


Часовникът в залата бавно отбеляза часа, на фона на легендата за изоставеното дете Алтъна, като така прибави приказност към разказа:


С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39

В неделя с Радка Петкова, на Цветница!

Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено.  Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..

публикувано на 13.04.25 в 17:11

Ро̀са Соколова: Да добротворим, тогава и небето ще е по-благосклонно!

Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия.  Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..

публикувано на 13.04.25 в 16:51

Даян Шаер за пътя си от книгата до белия лист

Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..

публикувано на 09.04.25 в 12:45
салами колбаси месо

Бойко Синапов: Ядем колбаси със замразено вносно месо

Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди".  Голяма част от..

публикувано на 09.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Кметът на Перперек: В махала Дар дере не плащат такса смет затова тънат в боклуци

Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..

публикувано на 08.04.25 в 00:10