Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животните от защитения вид нанесоха щети на 15 стопанства в Смолян

Мечки-майки дават лош пример на децата си

Ако е установено при възрастния екземпляр, че нанася щети на стопанствата, почти сигурно е, че и малките ще го правят

Инж. Екатерина Гаджева
Снимка: Личен архив

Петнадесет щети, нанесени в стопанства в област Смолян от защитения вид кафява мечка са установени през месец септември. Броят на щетите е намалял в сравнение с миналата година. Това съобщи директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите инж. Екатерина Гаджева.

В закона е предвидено да се оценяват щети от мечки и корморани. Огледът за установяване на щетите се извършва от комисия, в която са включени специалисти от регионалните дирекции по горите, държавните горски стопанства и РИОСВ. „Целта на тези проверки е да се установи наличието на щета, дали тя е нанесена от защитения вид и в съответствие да се изготви предложение до Министъра на околната среда и водите за обезщетяване на стопаните“, обясни инж. Гаджева. „В община Ардино, която е към област Кърджали, този път нямаме щети“, допълни тя.

Като цяло щетите са по-концентрирани в по-пустите части на областта, погранични райони с ловни стопанства. В пет случаи, извън споменатите 15, не е доказана щета от защитен вид. Понякога селскостопанското имущество става жертва на вълци, на скитащи кучета и тогава обезщетителният механизъм не действа.

Различни са пораженията, като се започне от пчелни кошери, през телета, дребни преживни животни, обясни инж. Гаджева. Тя допълни, че случаите „нямат и сезонен характер, не може да се посочи и тенденция, извън че към момента, септември, вероятно октомври още повече, колкото повече приближава зимния сезон, толкова повече ще бъде голям броят на щетите. Това е нормално и е свързано с физиологията на защитения вид кафява мечка“.

Не е възможно да бъде определен броят на мечките. Всяка има голям периметър на движение, така че „не могат да се определят и райони с по-интензивно присъствие, тъй като е възможно един екземпляр да покрива доста голяма територия“, каза директорът на РИОСВ-Смолян.

„Има понякога щети от мечки с малки, които са по-неприятният вариант, тъй като в такъв случай не се прилагат и дерогациите на закона, а именно, когато зачести броят на щетите с разрешението на Министъра на земеделието и храните се дава разрешително за отстрел. Когато е мечка с малки тази хипотеза не се прилага, но по-опасното е, че майката създава едно неустойчиво възпитание в поколението, т.е. когато майката е нанасяла щети, това почти задължително се пренася и в малките мечета“, поясни инж. Гаджева.

Случвало се е да има набези в населени места, но по-често са в покрайнините.

„Стараем се обезщетението да е реално на размера на щетата. По пазарни цени изготвяме предложение до Министъра на околната среда и водите и от там става разплащането“, уточни директорът на РИОСВ-Смолян инж. Екатерина Гаджева. 


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кадир Аптикадир

Цените на имотите в Кърджали растат: търсенето изпреварва предлагането

Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...

публикувано на 01.07.25 в 12:06

„Кехлибарен грозд“: Пъстрият портрет на живия фолклор

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев. „Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната..

публикувано на 28.06.25 в 16:00

Надя Щегрова и силата на бродерията

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица. „Вече над 30 години бродирам, но с шевици се..

публикувано на 28.06.25 в 15:00

12 години след отварянето на прохода „Маказа“: Гръцки собственици все още чакат обезщетения

Дванадесет години след откриването на граничния пункт „Маказа–Нимфея“ собственици на имоти в Гърция, през чиито терени преминава пътят от българската граница до включването му в магистралата „Егнатия Одос“, все още не са получили обещаните обезщетения от отчуждителните процедури. Проблемът беше повдигнат в гръцкия парламент от депутата Йозгюр Ферхат..

публикувано на 27.06.25 в 11:07

Слабо участие в регионалния преглед за Копривщица 2025 в Кърджали

В рамките на Тракийския събор в Кърджали се проведе регионалният преглед на фолклорни състави за участие в Националния събор на народното творчество в Копривщица 2025. Участието тази година беше изключително оскъдно – представиха се само два състава и една индивидуална изпълнителка. В прослушването се включиха Съставът за автентичен тракийски фолклор..

публикувано на 23.06.25 в 14:43

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част журналистът Георги Тошев открива завесата пред най-новата си книга-биография на тъжно-смешния актьор Георги Парцалев "Хамлет от град Левски". А Нурай Садулов, отново ще ни заведе в страната на любовта и виното с рубриката си "Франция, мон Амур". Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и..

публикувано на 22.06.25 в 18:18

В село Полковник Серафимово отново ще звучат песните на Георги Чилингиров

На 28 и 29 юни (събота и неделя) село Полковник Серафимово ще се превърне в сцена на родопския фолклор, където за поредна година ще се проведе фестивалът, посветен на песните и творчеството на Георги Чилингиров. Организатори на събитието са Народно читалище „Отец Паисий – 1926“ в селото, а участници и гости се очакват от различни краища на страната – от..

публикувано на 21.06.25 в 16:55