Интересен паметник, който дава много интересни находки, ситуации и архитектура - така определи обекта ръководителят на разкопките доц. Деян Рабовянов. В екипа археолози влизат още заместник-ръководителят - Милен Камарев от Регионалния исторически музей в Кърджали, Алексей Цветанов, докторант в Националния археологически институт с музей, Иван Иванов и Калоян Чанев.
Разкопките ще се извършват основно в източната част, където са двете жилищни кули, и в западната част, където бяха открити останките от две църкви - средновековна и още една по-стара късноантична.
"Основните ни цели тази година ще бъдат по-скоро да довършим някои важни зони в крепостта. Така да се каже да оставим след себе си на момента една затворена, завършена картина на проучването и на самата крепост, с информацията за нея. На първо място, ще продължим работа в източната част, за да успеем да довършим и да представим изцяло обслужващите и жилищни помещения. Свързването на двете големи кули и помещенията там, които са били обитавани от персонала, който обслужва тези кули, е едната ни задача. Втората ни основна задача ще бъде в западната част на крепостта, където искаме поне частично да обхванем параметрите на по-ранната от двете църкви там", коментира доц. Рабовянов.
Паралелно с работата по късноантичната базилика, архелозите ще проучват и още гробове от средновековния некропол, който е възникнал там.
Освен това "ще се опитаме, ако имаме ресурс и сили, да проверим и едно свое предположение, така да се каже да свържем двете части на крепостта в един маршрут и да проверим едно съоръжение на северната крепостна стена, точно по пътя между тези две ядра, където предполагаме, че има друга кула или постройка, свързана с от крепостната стена отвътре", очерта програмата максимум доц. Рабовянов.
От началото на разкопките археолозите работят в две основни насоки. От една страна е научната: "ние да си довършим обработката на този материал, за да може в едно обозримо близко бъдеще да направим както популярни публикации, така и научни публикации, които да представят една много интересна история за тази част от Родопите", обясни доц. Рабовянов. Другата насока е популярната и свързана с бъдещето на обекта - "втората цел, която паралелно винаги сме осъществявали - това е да правим една много изразена и сериозна полева консервация, която всъщност може да се каже, че е почти като архитектурна консервация. И да оставим крепостта в едно визуално много добро състояние, за да може да бъде посещавана", уточни археологът.
Той се надява общинската администрация в Крумовград да продължи усилията на специалистите и да осигури логистика, достъп и маркировка до крепостта край село Храстово.
повече чуйте в звуковия файл
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478