Хавиер е на 14 години. Доскоро е живял в Испания. Сега е в Кърджали. Тренира баскетбол и мечтае да стане професионален спортист.
„Много интересен младеж и с него работата ще бъде много интересна“, коментира за Радио Кърджали Михаела Качарова, основател и изпълнителен директор на сдружението.
„Нашата менторска програма вече е в осма учебна година и ние помагаме на младежи в цялата страна, които искат да се реализират професионално в бъдеще, но за съжаление нямат ресурса или нужната среда, която да предразполага такава професионална реализация. И тази година при нас кандидатства един младеж, който се казва Хавиер, за когото в момента търсим доброволец, който да влезе в ролята на ментор и да го подкрепя по неговия път към ориентиране за сфера на развитие и въобще мотивация и бъдещи изяви в среда, в която той иска да избере за себе си, която да се развива“, уточни Михаела Качарова.
Менторът трябва да е доброволец от Кърджали. Веднъж в седмицата той ще осъществява едночасова жива среща с младежа, в която двамата ще дискутират важни теми, които възникват в процеса на работа. Не е задължително менторът да е специалист и да има опит в сферата, в която младежът иска да се развива. По-скоро трябва да е човек, който работи за изграждането на умения и реалистични представи за света, за бъдещето, за създаването на правилна себеоценка на младия човек, за поддържането на мотивация и дори за информирано помагане да се избере университет или посока на развитие.
Михаела Качарова уточни, че менторът не е психолог и не прави терапии, нито пък е учител. Дори не е приятел: „Менторите са хора, които всъщност имат много конкретна роля, която изисква те да бъдат авторитет за младежа, да се спазват конкретни рамки и граници, за да може всъщност процеса на изграждане на едно бъдеще за този младеж да е по-стабилен.“
Към момента сдружението търси ментори не само в Кърджали, но и в Хасково, Кюстендил и още няколко български града. През програмата вече са минали много деца, а броят на кандидатстващите всяка година расте. Расте и интересът от страна на възрастните, които желаят да станат ментори.
„При нас винаги е водещо мотивацията и дали можем да помогнем на младежа. Досега не сме връщали младеж, който заслужава да бъде подкрепен, дори на момента да нямаме финансовите средства“, каза Михаела Качарова.
Над 70 младежи са минали през програмата в осемте години на нейното съществуване. В момента сдружението работи с 42-ма млади хора в неравностойно положение, от които над една трета са студенти
„Програмата не е едногодишна. Реално ние работим с тях колкото години е необходимо, докато изкласят университет, а в момента очакваме - всъщност няколко студенти са на финалната права и ще завършат скоро, до една година, бакалавър и им предстои да започнат магистърска степен“, за което заслуга в най-голяма степен имат освен децата и техните ментори, смята Михаела Качарова.
„Операция: Плюшено мече“ е организация, която е популярна в страната с благотворителната кампания под същото име, която вече 17 години набира коледни подаръци за деца, младежи и възрастни в неравностойно положение. За последните 16 години са дарили над 100 000 подаръка в цялата страна.
Миналата година сдружението издаде и книжка, в която под формата на детски приказка се разказва за работата на организацията и един от нейните таланти.
Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..
Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..
Агенция по заетостта продължава да дава възможност на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..
Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..
Възпитаниците на Българското неделно училище „Отец Александър Чъкърък“ в Одрин ще честват 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий и българската просвета и култура, с тържествена програма. В празника ще участват преподаватели, родители, представители на българската общност и гости от Генералното консулство на България в Одрин. По..
"Бюджетът е функция на управлението на общината. Управлението на общината е спечелено от Движението за права и свободи. Те имат мнозинство в Общинския съвет, а такова мнозинство трябва да кажем, че никъде в България никой общински център няма. Така че отговорността за бюджета и за приемането на бюджета изцяло пада върху тяхната група и върху..
Резултат на много упоритост, постоянство и вяра е първата европейска титла по екипировъчен трибой на Радостина Лулова. Момичето от спортен клуб "Юнак" в Кърджали стана шампион в категория до 63 кг на първенството в Пилзен, Чехия. Радостта от победата се увеличава от факта, че шампион в своята категория стана съотборникът на Радостина Здравко Петров,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478