Хавиер е на 14 години. Доскоро е живял в Испания. Сега е в Кърджали. Тренира баскетбол и мечтае да стане професионален спортист.
„Много интересен младеж и с него работата ще бъде много интересна“, коментира за Радио Кърджали Михаела Качарова, основател и изпълнителен директор на сдружението.
„Нашата менторска програма вече е в осма учебна година и ние помагаме на младежи в цялата страна, които искат да се реализират професионално в бъдеще, но за съжаление нямат ресурса или нужната среда, която да предразполага такава професионална реализация. И тази година при нас кандидатства един младеж, който се казва Хавиер, за когото в момента търсим доброволец, който да влезе в ролята на ментор и да го подкрепя по неговия път към ориентиране за сфера на развитие и въобще мотивация и бъдещи изяви в среда, в която той иска да избере за себе си, която да се развива“, уточни Михаела Качарова.
Менторът трябва да е доброволец от Кърджали. Веднъж в седмицата той ще осъществява едночасова жива среща с младежа, в която двамата ще дискутират важни теми, които възникват в процеса на работа. Не е задължително менторът да е специалист и да има опит в сферата, в която младежът иска да се развива. По-скоро трябва да е човек, който работи за изграждането на умения и реалистични представи за света, за бъдещето, за създаването на правилна себеоценка на младия човек, за поддържането на мотивация и дори за информирано помагане да се избере университет или посока на развитие.
Михаела Качарова уточни, че менторът не е психолог и не прави терапии, нито пък е учител. Дори не е приятел: „Менторите са хора, които всъщност имат много конкретна роля, която изисква те да бъдат авторитет за младежа, да се спазват конкретни рамки и граници, за да може всъщност процеса на изграждане на едно бъдеще за този младеж да е по-стабилен.“
Към момента сдружението търси ментори не само в Кърджали, но и в Хасково, Кюстендил и още няколко български града. През програмата вече са минали много деца, а броят на кандидатстващите всяка година расте. Расте и интересът от страна на възрастните, които желаят да станат ментори.
„При нас винаги е водещо мотивацията и дали можем да помогнем на младежа. Досега не сме връщали младеж, който заслужава да бъде подкрепен, дори на момента да нямаме финансовите средства“, каза Михаела Качарова.
Над 70 младежи са минали през програмата в осемте години на нейното съществуване. В момента сдружението работи с 42-ма млади хора в неравностойно положение, от които над една трета са студенти
„Програмата не е едногодишна. Реално ние работим с тях колкото години е необходимо, докато изкласят университет, а в момента очакваме - всъщност няколко студенти са на финалната права и ще завършат скоро, до една година, бакалавър и им предстои да започнат магистърска степен“, за което заслуга в най-голяма степен имат освен децата и техните ментори, смята Михаела Качарова.
„Операция: Плюшено мече“ е организация, която е популярна в страната с благотворителната кампания под същото име, която вече 17 години набира коледни подаръци за деца, младежи и възрастни в неравностойно положение. За последните 16 години са дарили над 100 000 подаръка в цялата страна.
Миналата година сдружението издаде и книжка, в която под формата на детски приказка се разказва за работата на организацията и един от нейните таланти.
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478