Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар, който почина миналата година. След неговата смърт практиката е незаета.
„Трудно е. Без лекар не може. Навсякъде лекар трябва“, категоричен е Емин, когото срещаме в селото. Той уточнява, че викат Бърза помощ, когато се наложи.
„Едни викат Бърза помощ, които имат коли, отиват в града, в Кърджали“, допълва Раим.
„Една минута решава живота, нали. Няма лекар, това е. Трудно е, много е трудно“, уточнява мъжът, според когото заплащането е ниско, а лекарят в този район трябва да получава заплата „най-малко сигурно 3-4 хиляди лв. за да бъде тук. Районът е много голям. Може и 5 да получи.“
Че е трудно, потвърждава и Сабри. Той смята, че трябва да дойдат млади лекари, които да получат добри условия за работа и най-малко 3000 лв. заплата.
„Нашите хора са стари тука и няма как да отиват в Кърджали, болни са и нямат направления къде да вземат… Хората от тука отиват в Кърджали без направление, влизат у частни лекари и така“, обяснява мъжът.
Колко трябва да получава един лекар в Боровица
Най-малко три хиляди лева, той щото е учил човека, колко разходи е направил там като учи. Тука идват, дават 1500-2000 лв. какво са сега 2500 лв., какво са? Най-малко 3000 трябва да има.
Тунджай е от Голобрад и е единственият по-млад човек в селото. Казва, че често вози майка си до града на лекар. Случвало се е да помага и на други възрастни хора, които спешно трябва да потърсят медицинска помощ.
Трудно е, особено зимно време, „зимата сняг, заледени пътища, всеки няма джип като нас, с леки коли. И времето – половин-един час път имаме от тука до Кърджали зимата“, казва мъжът.
В община Ардино жителите по постоянен адрес са 31 хиляди, а по настоящ - 14 600 души.
Теренът е планински, а населените места разпокъсани. За да привлече лекари, които да заемат седемте селски практики, Общинският съвет прие да се отпускат допълнително по 1000 лв. месечно на тези, които дойдат, и да им осигури безплатно жилище. Въпреки взетите мерки, желаещи лекари да работят в района няма.
Липсата на медицинска грижа в доболничната помощ води до усложнения и по-трудна диагностика и лечение в следващия етап - болничната помощ. И това вече се вижда, казва д-р Гюнер Осман, управител на МБАЛ Ардино в общинския център Ардино:
„Най-вероятно ще се отрази във времето, по простата причина, че дейността на общопрактикуващите лекари най-вече е профилактична. Те трябва да извършват необходимия имунизационен минимум на населението, необходимите профилактични прегледи, а ние знаем, че много голяма част от всички заболявания, които водят до голяма инвалидизация и смъртност, могат да бъдат обхванати с най-обикновен профилактичен преглед. А тяхното ранно диагностициране и ранно провеждане на диспансеризация би предотвратило много смъртни случаи.“
Според него липсата на лекари за практиките в община Ардино си има логично обяснение – районът е планински и полупланински, а населението живее разпокъсано:
„При нас, за да се събере необходимият минимум пациенти, с които един общопрактикуващ лекар да си образува една практика, би следвало да има най-малко 1500 човека, а това трудно ще се събере от махалички, от малки населени места.“
Няколко лекари, включително и семейство медици са проявили интерес и са питали в последните месеци за условията да започнат работа в някоя от незаетите седем селски практики в община Ардино. До този момент обаче те стоят свободни.
С цени от 11 лева до 11.70 за килограм тютюн започна изкупната кампания за реколта 2024 в община Кирково. Очакванията на производителите са тя да надхвърли 12 лева за килограм, защото качеството е по-добро от миналогодишното. Засега обаче експертите оценяват произведения тютюн на по-ниска цена. Кран е селото с най-много тютюнопроизводители в община..
Административният съд в Кърджали отмени такси, свързани с т. нар синя зона като незаконосъобразни. Решението е влязло в сила. Става въпрос за отменени разпоредби в наредба на общината - 1 лев такса за платено почасово паркиране, 1 лев на ден такса за буферен паркинг, такса от 20 лева за принудително блокиране със скоба. Отменените текстове за синята..
33-годишният Величко Карабоюков, учител в Езиковата гимназия в града, извади кръста на Богоявление от водите на река Арда в Кърджали. Той се състезава с 33-ма мъже. Карабоюков беше благословен от Пловдивския митрополит Николай. При малките 12-годишният Виктор Авренлиев заслужи честта да излезе от водата с кръста в ръце. Повече чуйте в..
Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..
В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..
Най-новото предаване на Радио Кърджали ще се подготвя изцяло от изкуствен интелект, съобщи в ефира на сутрешния блок директорът Красимир Ангелов. По думите му това ще е първото подобно предаване не само у нас, но и в Европа. То ще се казва „Метроном“ и ще се излъчва в часовете между 00.00 и 03.00 часа. Ще бъде нещо като дайджест от..
Парк Горубсо. Създаден преди близо 70 години. Красив и емблематичен за Кърджали. Сега доста поизоставен. Но, това е друга тема. Днес акцента ни е Младежкия дом…., който се намира в парк Горубсо. И той е на над половин век. Масивна сграда, дом на младите хора в Кърджали – в не чак толкова далечното минало. Не са малко кърджалийци,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478