Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над една четвърт от гласувалите в неделя са взели решението си в последния момент

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

| Интервю
Петко Петков, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан"
Снимка: Стопкадър, NOVA

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание.

Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши избирателната активност и за пореден път показа, че мисли, чуди се, колебае се, но не позволи да стигнем ново дъно на избирателната активност. Това е достойно за уважение и похвала и е реално добрата новина от тези избори. Обобщението направи в ефира на Радио Кърджали изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Петко Петков.

Социологическите данни сочат, че около 26% от гласувалите са решили да го направят в последните два-три дни. „Това автоматично изключва съмнителния, контролиран вот, за който се говореше толкова много през цялата кампания. Това е чисто емоционален вот“, коментира Петков.

По думите му за българския избирател става все по-трудно да решава за кого да гласува и вината е изцяло на политиците, които изпращат неадекватни послания.

Около 70 процента от гласувалите за коалицията „Алианц за права и свободи“ са етнически вот, а за „ДПС – Ново начало“ този процент е около 50. Партията с водач Делян Пеевски взима освен ромски и гласове от младите хора и от други групи, поясни социологът. „Тази партия, която се сформира в момента ще бъде интересна дали ще продължи с такъв профил да набира гласоподаватели“, коментира още той. Относно спекулациите за контролиран вот, Петков подчерта, че това е в „сферата на репресивните органи и нека те да доказват дали има купен вот, от коя или от кои партии“.

Той изрази надежда политиците в новия парламент „да узреят за разговор помежду си“ и да заработя заедно, въпреки че не се харесват, за реформите, които трябва да се случат.

„Нека политиците да снемат част от егото си, да решат кое могат да свършат заедно, да не са двадесет-тридесет точки или програма, поне едни десет точки важни, базисни за държавата, да подпишат споразумение, че ще ги направят и да ги направят реално“, препоръча социологът.

Малките партии и новите, които влизат в парламента не трябва да са кресливи, а да намират начин за диалог с големите, да бъдат партньор, е мнението на Петков. Отговорността за съставяне на правителство сега отново е на ГЕРБ и те трябва да положат всички усилия за това. „Да се надяваме, че ще присъстваме на професионални разговори по същество и по приоритети, а не пак кой как е облечен, кой е добър, кой е лош и да излезем от това черно-бяло“, изрази надежда социологът Петко Петков.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59