Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Маев: Съвсем скоро ще стане ясно дали да се готвим за пореден цикъл на политическата криза

Иво Маев
Снимка: Facebook /Иво Маев

" За Борисов е пределно ясно, че  първото мнозинство, което трябва  да се случи в следващото Народно събрание, е мнозинството за избор на председател.  Затова неговата първа малка, но и съществена стъпка, е да провери дали наистина такова мнозинство е налично за избор на председател на Народното събрание, излъчен от политическа партия ГЕРБ. Ако това не е възможно, очевидно Парламента ще се запъти към своя скоротечен край, и ще трябва все-повече да се мисли за избори в средата на зимата, удължаване на мандата на сегашното правителство, и никакви стъпки по отношение на законодателната програма, за която всички политици говорят, че е страшно необходимо най-после да се случи. Аз лично не съм оптимист за това какво е ще произтече.

Ще се готвим за поредния  цикъл на тази политическа криза. Дали тя ще завърши с избори, защото вече съм склонен да очакваме и по екстремни развития, например улични вълнения, напрежения, поредица от институционални портуберанси, които да доведат до директна реакция върху политически лица, и то известни политически лица.  Може дори да да поговорим за появата на нови и влиятелни политически субекти. Не такива от типа на Величие и МЕЧ, а за позабравената идея за партия, свързана директно с  президента Радев.", смята политологът Иво Маев.


 В ефира на Радио Кърджали той  коментира и победата на Донълд Тръмп в президентските избори в Съединените щати. Маев изрази мнение, че този избор на американците неминуемо ще се отрази на България, но в контекста на отношенията между Съединените щати и Европейския съюз:

"Във всички случаи не бива да очакваме, че едва ли не новият стар американски президенти ще мисли дори и един път седмично за България, но в контекста на отношенията между Съединените щати и Европейския съюз, по всяка вероятност, ще има два казуса, които ни касаят пряко. Единият е разбира се войната в Украйна, и другият - търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. Оттук насетне дотолкова, доколкото Тръмп  ще настоява вероятно за въвеждане на вносни мита по отношение на вноса от Европейския съюз, той ще се изправи пред реалната перспектива и Европейския съюз да въведе подобни мита за американски стоки. По важният казус обаче - Украйна беше свързан с редица оценки за това, че едва ли не Съединените щати ще напуснат, или ще направят стъпки по отношение на отслабването на НАТО.  Мисля, че това няма да се случи дотолкова, доколкото вече съществуват индикации да се отделят, поне европейските съюзници в НАТО,  да отделят значителна част от прословутите 2% от брутния вътрешен продукт за попълване на бюджета на Алианса. Оттук насетне, ще се очаква и много по-силно ангажиране на Европейския съюз, оворя финансово и ресурсно по отношение на войната в Украйна. България е поставена в този контекст и ще бъде поставена в този контекст. А дали тези избори ще се отразят върху  вътрешнополитическата ситуация у нас,  несъмнено ще бъде така, но ефектът ще дойде доста по-късно. Предполагам едва след встъпването на Тръмп в Белия дом през януари следващата година."


 

Цялото интервю с Иво Маев, в което той коментира действията на Пеевски и двете фракции в ДПС, чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Люпчо Куртелов

Държавата в Северна Македония обяви война на корупцията, да видим доколко сериозно

Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..

публикувано на 27.03.25 в 22:06
Комисар Сергей Заимов

Забранено е паленето на огън на открито в пожароопасния сезон

Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..

публикувано на 27.03.25 в 15:16
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Вълната от младежка енергия на протестите дава надежда за промяна

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..

публикувано на 26.03.25 в 15:39
Язовир

Сниман в Кърджали филм разказва защо България плаща на Гърция репарации с вода от река Арда

Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..

публикувано на 26.03.25 в 14:11

Промяната на времето влияе на депресивните състояния и сърдечно-съдовите заболявания

Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..

публикувано на 24.03.25 в 21:25
Нихал Йозерган

Приемането на Турция в ЕС – опровержение на тезата за сблъсъка на цивилизациите?

Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..

публикувано на 21.03.25 в 16:54
Желязната църква е най-ценният паметник на българското културно-историческо наследство в съседна Турция.

Христо Копано: В българските черкви в Истанбул езикът на служение е български

Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..

публикувано на 21.03.25 в 16:42