Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силистра - съкровищницата на Дунав

16
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града,

Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до Силистра се намира и природен резерват "Сребърна" – защитена зона с невероятно биоразнообразие, известна с пеликаните си и включена в списъка на ЮНЕСКО.

Етнографският музей на Силистра показва традициите, бита и културата на региона. Сградата е емблематична. Строена е за турски конак, била е казарма на жандармерията, после е била студентско общежитие, а от 1967 година в нея се помещава Етнографски музей Силистра. Със своите близо 6 000 експоната музеят показва поминъка, материалната и духовна култура на  населението от Силистренски регион от средата на XIX век до 40-те години на XX в.

Етнографски музей Силистра

Силистра впечатлява с уникалната си комбинация от история, култура и природа.

Археологическият музей в крайдунавския град е задължителна спирка за всеки посетител. Той съхранява богатство от артефакти, открити в региона, сред които римски надписи, керамика, бронзови и златни предмети. Праисторическата колекция съдържа уникални експонати, като съкровището от медни брадви и тесли от V хил. пр. Хр, съкровището от бронзови сърпове и брадви от II хил. пр. Хр.

Музеят представя историята на града и околностите му от древността до средновековието, като подчертава значението на Силистра като културен и търговски център по Дунав.

Археологическият музей се помещава в сграда паметник на културата, построена в периода 1923–1926 г. като клон на Румънската национална банка в града. От 1990 г. е разположена  археологическата експозиция на РИМ–Силистра.

Археологически музей Силистра

“Дунавски парк” е първият обществен парк в страната. Разположен е по брега на река Дунав. Основан е през 1895 г. На територията на парка се намира архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”. Друга забележителност в парка е вековният дъб. Той е засаден през 1910 г., когато е оформян силистренският парк. През 2015 година дървото е победител в конкурса „Дърво с корен“, организиран от фондация „ЕкоОбщност“. Старият дъб е представял България и в международния конкурс „Европейско дърво на годината 2016 г.“.

Вековен дъб в Дунавски парк Силистра

Силистра е град с уникално съчетание на история, култура и природна красота. С древно наследство, свидетелстващо за хилядолетна цивилизация и невероятни природни дадености като резервата "Сребърна", той е не само привлекателна дестинация за туристи, но и символ на богатата българска култура. Силистра е място, където миналото и настоящето се срещат в хармония, предлагайки на посетителите спомени и впечатления, които остават за цял живот. 

архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”.


По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Да не забравим и че наближава единствения у нас Празник на старозагорския деликатес - свинските уши, за който ще ни разкаже председателя на НЧ "Климент Охридски" академик Васил Герлимов. Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 09.02.25 в 18:13

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30