Нови уникални находки разкриха археолозите в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода при разкопаването на втора тракийска могила. Припомнямe, че това лято археологическият екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев откри там истинско златно съкровище.
Проучваната могила се намира в непосредствена близост до тази, в която в края на месец август тази година беше открит изключително богат гроб на тракийски владетел, живял в периода на късния елинизъм (II – I в. пр. Хр.). Разкопките са спасителни и се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на Община Тополовград.
Във втората могила е открит непокътнат гроб, представляващ иззидана с тухли двустъпална яма, вкопана в материк и изградена прецизно с керамични тухли, обмазани с хоросан, обясни ръководителят на екипа Даниела Агре. Погребението е на млада жена, чието тяло първоначално e било положено върху специално сковано над гроба дървено ложе, а след това е кремирано. Мъртвата е погребана с лични вещи и дарове, които са поставени след като кладата е изгаснала.
В областта на главата е открит златен погребален венец. При нозете ѝ са поставени два чифта кожени обувки, чиято красота и запазеност нямат аналог в България и могат да се определят като изключителна находка със световно значение, подчерта Агре. Горната част на обувките е ажурно изрязана и е украсена с флорални елементи. Орнаментите върху единия чифт са покрити със златен варак.
В гроба е открита и бронзова монета на император Хадриан (117-138 г.), която може да бъде свързана с вярването на древните гърци и римляни, че покойниците трябва да заплатят на лодкаря Харон за превоза си през реките Стикс ("Реката на омразата") и Ахерон („Реката на скръбта“ или „Реката на болката“) в подземното царство на Хадес.
Откритите в гроба предмети, позволяват неговото датиране да се отнесе в първата половина на II век, във времето на управление на император Хадриан. Вероятно погребаната в могилата жена е член на богат тракийски род, живял в този район през ІІ век.
Двете могили, проучени от археологическата експедиция през сезона, хвърлят нова светлина върху два изключително важни периода от историята на Тракия – на късния елинизъм (II – I в. пр. Хр.) и периода на разцвет, спокойствие и просперитет на тракийската аристокрация в новата провинция Тракия (I – II в.) в пределите на Римската империя.
Богатството на проучвания некропол дава основание да се търси съществуването на значим династичен център в региона, който вероятно е контролирал Сремския пролом – една от „портите“ към древните тракийски земи. Наблизо, в съседното село Княжево, е проучен функциониращия през IV в. пр. Хр. владетелски дом на македонски стратег, назначен от Лизимах – един от наследниците на Александър Македонски. Също в този район, в землището на селата Маломирово и Златиница, е открито едно от най-богатите тракийски погребения (от втората половина на IV в. пр. Хр.), свързано вероятно с тракийския цар Керсеблепт.
Археологическите проучвания в този регион трябва да продължат, тъй като разтварят нови страници от древната история на Тракия, считат и археолозите, и местните хора и общинското ръководство.
Новооткритият гроб тази година ще презимува на място. Идната година ще бъде експониран в двора на музея в Тополовград, където ще има лапидариум.
През последните години намалява интересът към ползването на базите на „Ученически отдих и спорт“. Организацията, която е под юрисдикцията на МОН, в област Кърджали предлага 22 морски и 9 планински бази. Причините за слабия интерес според управителя на дружеството Димитър Митрев са - от една страна намаляващия брой ученици в..
Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата. Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните..
Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..
Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан извърши оглед на строителните дейности по изграждането на новия фонтан в парк „Нилюфер“. Заедно с него бе и неговият заместник Неджми Мюмюнходжов. Новото съоръжение ще допринесе за осъвременяването на парковата среда, като включва иновативни технологични решения и елементи на дигитализация. „Работим..
Представителният танцов ансамбъл "Орфей" при Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова, се класира на финала на Международния фолклорен фестивал „Новороден” в Прищина, Косово. Кърджалийските танцьори ще се надиграват с още 10 ансамбъла за призови места. В този празник на фолклорното танцово изкуство..
Общински детски комплекс в Кърджали получи добра новина - а тя е, че са спечелили проект, с който ще могат да обновят кабинета на Школата по етнография и краезнание с ръководител Нели Карабашева. Проектът е наименуван „Магията на традициите“ и е на стойност 19 977 лв. „ От класирани 48 проекта на центрове за подкрепа за личностно..
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478