Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храмът на книгите в област Кърджали с ново хранилище

Спасени са 60 000 тома книги, документи и печатни издания


Храмът на книгите в област Кърджали, Регионална библиотека "Никола Йонков Вапцаров" вече разполага с чисто ново книгохранилище, със спасени близо 30 000 тома и още толкова, които очакват да бъдат разположени по лавиците. За съжаление, големите наводнения преди няколко години потопиха 50 000  във влага и те бяха повредени. Ще набавим хилядите изчезнали томове литература и документи, обеща пред всички директора на институцията Елисавета Кехайова. Тя благодари на кмета Ерол Мюмюн, който се е отзовал за изготвянето на проект за спасяването на оцелелите книги. Повече за проекта и как се е стигнало до ремонта, от Елисавета Кехайова: "Търсихме варианти през проекти, през редица други, така и инвестиционни програми, не се намериха, за съжаление и стигам до миналата година, малко след като минаха местните избори, аз си позволих да потърся господин кмета, новоизбран тогава, да го поздравя за встъпването му в тази длъжност и след като направих това, аз отправих следното питане, молба. Запознах го накратко със състоянието на нашия сериозен, фундаментален проблем тук и той се отзова много бързо. След този разговор минаха не повече от 2 седмици. Господин кмета ми се обади и каза, започваме работа в книгохранилището..." Кехайова допълни, че е била истински сконфузена да обяснява пред национални медии, че не може да спасят книгите навремето. Но сега:

"Това, което сме съхранили и запазили, са около 30 000 тома. Мисля, че още 30 са по останалите хранилища. До месец ще въведем вече хранилището в пълния му вид и разбира се, ще кандидатстваме по много проекти с нашия бюджет. И ще се стараем да станем отново най-богатата в региона със сигурност, но се борим и с други регионални библиотеки с богат и значим фонд".

Кметът Ерол Мюмюн бе гост на откриването на новото книгохранилище. Той получи картина на Мая Мечева, и от своя страна дари картина с кърджалийски мотиви на духовното средище. Кметът Ерол Мюмюн потвърди ангажимента на общината към културните институции:

"Община Кърджали винаги е работила ползотворно с вашия екип и ние сме горди, че можем да допринесем за развитието и модернизацията на библиотеката. Днес откриваме изцяло обновеното помещение на хранилището - проект, който ще подобри условията за съхранение на безценните архиви и ще осигури по-добра среда за всички библиотечни работници и посетители. В рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост спечелихме проект за енергийна ефективност за сградата на библиотеката и Народно читалище "Обединение 1913 година". Общата стойност на проекта е 1 милион и 34 975 лева, от които 350 856 лева са осигурени от общинския бюджет. Предстои обновяване и обявяване по процедура по ЗОП. През 2025 година ще започне изпълнението на дейностите, които ще доведат до една обновена, модерна и устойчива база за културната ни институция".
Художникът Мая Мечева е била библиотечен работник още, когато книгите в приземния етаж са били наводнени:


"За целия екип беше страхотно предизвикателство, за мен също, като неделима част от нашия екип. Ние буквално, когато изнесохме литературата, която беше доста повредена наистина и нямаше абсолютно никаква възможност за нейното спасение, всички ние стояхме пред огромната машина, която изнесе литературата и повярвайте ми, плакахме. Наистина беше така, беше ужасно. Защото това, което трябваше да изхвърлим, е минало през ръцете на всеки един от нас. Все пак една книга е наистина много ценно нещо, а представете си да изхвърлиш толкова много томове и то не по твоя реално вина".
Художникът Мая Мечева с емоционален разказ как са спасявали книги от влагата. Повечето от нас се и разболяха от мухъла, допълва тя. 
По темата работи Радка Петкова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18

В село Комунига отново ще бъде най-дългата опашка за бонбони в Деня Арифе

В община Черноочене подготовката за Рамазан Байрам и предшестващия го Ден Арифе е в разгара си. Както всяка година, местните жители спазват дългогодишните традиции, а празничната атмосфера обхваща целия регион. "Денят Арифе е най-сладкият ден за децата. Те с нетърпение очакват момента, в който ще получат лакомства," каза за Радио Кърджали Исмет..

публикувано на 28.03.25 в 14:25

Момчилград посреща Рамазан Байрам с традиционни мекици и празничен концерт

В навечерието на свещения за мюсюлманите празник Рамазан Байрам, Община Момчилград отново ще отбележи празника с традиционни събития, които събират жителите и гостите на града. Това съобщи за Радио Кърджали кметът на общината Илкнур Кязим:  „Вече се превърна в традиция в Деня Арифе, най-сладкият ден преди Рамазан Байрам, в Градския парк..

публикувано на 28.03.25 в 12:19