Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минерални бани: Лечебни извори и древна история

Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Кърджали

Потенциалът на културно-историческия туризъм в община Минерални бани е значителен. Ръководството на общината, под ръководството на кмета Мюмюн Искендер, активно подкрепя инициативи за развитие на този сектор, включително чрез финансиране на археологически разкопки. Целта е местните културни паметници да заемат заслужено място в туристическия маршрут Виа Родопика, редом с емблематични обекти като Перперикон, Татул и Златоград.

Минералните извори, известни с лечебните си свойства още от римско време, са допълнителен акцент с важно значение за региона. Според народни предания, след победата на цар Иван Асен II над ромеите при Клокотница на 22 март 1230 г., ранените войници са се възстановявали именно край минералните извори при крепостта „Свети Дух“.

Регионът също така е известен с Шарапаните – древни каменни преси за изстискване на гроздов сок, използвани за производството на тракийско свещено вино. Тези уникални обекти, датиращи отпреди около 3 000 години, формират един от най-големите ансамбли от каменни изсичания в Източните Родопи и са ключова част от богатото културно-историческо наследство на Минерални бани.


По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наркотици за близо 1,5 млн. лв. задържаха на Капитан Андреево

Близо 6 кг кокаин и над 18 кг метамфетамин на обща стойност 1 491 240 лева откриха инспектори на Агенция "Митници" и полицейски служители на ОД на МВР –Хасково при проверка на лек автомобил, излизащ от страната, съобщават от институцията.  На 11 декември на ГКПП "Капитан Андреево" пристигнал лек автомобил с българска регистрация. В него пътували от..

публикувано на 16.12.24 в 17:00

С ново и по-удобно разписание се движат влаковете до Момчилград

"БДЖ - Пътнически превози" промени разписанието на влаковете, движещи се до Момчилград, и направи пътуването с железницата много по-удобно. С въвеждането на новото разписание ще бъде възможно еднодневното посещение до Момчилград. В същото време пътуващите могат да се насладят на разнообразни и живописни гледки от прозорците на влака, който преминава..

публикувано на 16.12.24 в 12:30

Ерол Мюмюн: Прокуратурата е независима, ДПС няма връзка с нея

"Прокуратурата е независима! Движението за права и свободи няма нищо общо с прокуратурата". Това заяви пред БНР Ерол Мюмюн, кмет на Кърджали, представител на  ДПС- Ново начало. "В момента името на господин Пеевски се ползва абсолютно за всичко. Това е плод на безсилието на целия политически елит. Каквото и да се случи в тази държава, и гръм да падне,..

обновено на 15.12.24 в 17:05

Държавата обмисля отпадане на нулево ДДС

Държавата прогнозира постъпления от над 93 милиона лева през 2025 г. от отпадането на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното, сочи проектобюджетът за следващата година. Това е една от най-оспорваните фискални мерки, като от БСП вече е внесен законопроект за запазване на нулевото ДДС за тези продукти. Нулевата ставка за хляба и брашното беше..

публикувано на 15.12.24 в 17:00

Новият ГКПП „Рудозем-Ксанти“ вдигна двойно цените на имотите

Рекордно поскъпнаха имотите в община Рудозем. Една от причините е отварянето на новия гранично контролно-пропускателен пункт за Гърция, Рудозем – Ксанти, който ще заработи от 1-ви януари 2025 година след влизането на България в Шенген по суша. Кметът Недко Кулевски потвърди, че интересът е завишен и че цените на имотите са скочили заради..

публикувано на 13.12.24 в 14:30

Държавен шампион и призови места през годината за ТК „Орфей“

Успешна година за тенис клуб „Орфей“ Кърджали, отчете неговият треньор Христо Чобанов. През изминаващата година клубът може да се похвали с държавен шампион до 8 години  - Александър Нешев. Освен това имаме завоювани призови места – 2-ри и 3-ти, както и участия на международни турнири в Гърция и Турция, посочи Чобанов. „Емоционална..

публикувано на 13.12.24 в 12:52

Оригинални сурвачки с плодове от двора на музея станаха част от благотворителна инициатива

Соня Костадинова, уредник в отдел „Етнография“ в музея представи част от традициите в сурвакането. Сурвакарчета могат да са момичета и момчета до 12 – 13 годишна възраст. Стопаните предпочитали първо момиченцата да престъпят прага им, за да се раждат повече женски животни през новата година, защото те са плодните. Сурвачките не трябва да се..

публикувано на 13.12.24 в 12:02