Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация.
С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си.
Защо началото на годината е подходящ момент за нови цели?
Началото на годината е условна граница, определена от календара, създаден от древните цивилизации. То е символ на ново начало, което ни подтиква към размисъл и равносметка. Според г-жа Станилова, зимата е време на интроспекция – период, в който хората често се обръщат към себе си, за да анализират миналото и да планират бъдещето.
„Зимата е естествено време за равносметка, защото сме по-склонни да се обърнем навътре. Празниците, макар и наситени с радост и веселие, също така предизвикват у нас размисли за това какво сме постигнали и какво искаме да променим“, казва Станилова.
Древните култури са вярвали, че хората трябва да живеят в синхрон с природата. Зимните празници, като Рождество Христово, отбелязват не само християнски традиции, но и езически празници на нарастващото слънце. Тези символи ни напомнят за необходимостта от баланс между нашите вътрешни усещания и външния свят.
„Много е важно да кажем ‘да’ на всички аспекти от нас самите – както на позитивните, така и на тези, които смятаме за негативни. Тази приемственост ни помага да сме по-хармонични и да избягваме самосаботаж“, споделя Станилова.
Как да поставим реалистични цели?
Поставянето на цели е свързано с осъзнаване на миналото и планиране на бъдещето. Кремена Станилова препоръчва упражнение за самонаблюдение:
Вземете лист хартия и разделете го на две колони.
В лявата колона запишете всички неща, които през изминалата година са ви давали сила и са ви зареждали с енергия. Това могат да бъдат събития, хобита, взаимоотношения и т.н.
В дясната колона запишете всички фактори, които са ви отнемали сила – навици, поведения или ситуации, които ви изтощават.
Тази равносметка ви помага да идентифицирате областите, в които имате нужда от промяна. „Важно е целите да бъдат конкретни, измерими, реалистични и с определен срок. Например, вместо да си поставите цел ‘искам да отслабна’, може да кажете ‘ще намаля хляба за една седмица’“, съветва Станилова.
Баланс между лични и професионални роли.
Г-жа Станилова подчертава, че е важно да обръщаме внимание на всички наши роли – като професионалисти, родители, партньори и приятели. За да постигнем баланс, можем да си зададем въпроса: „Какво липсва на всяка от тези роли и какво я претоварва?“. Малките действия в тази посока могат значително да подобрят усещането за хармония.
Един от основните проблеми, според Станилова, е, че често сме фокусирани върху това, което ни липсва, вместо върху това, което вече имаме. „Нека се научим да оценяваме наличното в живота ни – било то малки радости, взаимоотношения или постигнати успехи. Това ще ни даде енергия и мотивация да се справим с липсите“, казва тя.
2025 година може да бъде успешна, ако подходим с осъзнатост и приемане към себе си. Вместо да се изсилваме с прекалено амбициозни планове, нека започнем с малки, но устойчиви стъпки. Както отбелязва Кремена Станилова: „Търсете радостта в малките неща и използвайте ресурсите, които вече имате. Това е ключът към успешната година“.
Чуйте още в прикачения звуков файл.От 23 до 27 април в Ивайловград се провежда фотопленер „Южната приказка на йорДАНЧО“, посветен на 70-годишнината от рождението на фотографа Данчо Йорданов – йорДАНЧО. Организатор на събитието е неговият близък приятел и колега – фотографът Тихомир Петков. „За мен това означава много. Той беше не само голям творец, но и мой близък приятел. Лично..
Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция. „Ето, пролет е и фестивалът отново се..
Вторият вот на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..
На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..
Започна Страстната седмица, която приключва с „празника на празниците“, както го наричат светите отци. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..
В епизод 49 на рубриката „Франция, мон амур!“ с водещ Нурай Садулов ще разкажем за интересни градчета в департамента Лоар и Шер, с което ще сложим край на поредицата от епизоди, посветени на Долината на Лоара. Ще чуете кой град освен Блоа е удостоен с етикета „град на изкуството и историята“ от Министерството на културата на Франция. Ще..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478