Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюнът в Кран - традиция, спасение или надежда? (видео)

10
Снимка: Мехмед Реджеб

С цени от 11 лева до 11.70 за килограм тютюн започна изкупната кампания за реколта 2024 в община Кирково. Очакванията на производителите са тя да надхвърли 12 лева за килограм, защото качеството е по-добро от миналогодишното. Засега обаче експертите оценяват произведения тютюн на по-ниска цена. 
Кран е селото с най-много тютюнопроизводители в община Кирково, а може би и в цялата област, казва кметът Мустафа Юсеин. 33 домакинства се занимават с тютюн. Реколтата за миналата 2024 година е около 45 тона, а качеството - много добро.
"Тъй като беше много сушева, качеството е много по-добро. Идеално качество, което струва над 12 лв.", казва кметът на Кран.

Тази година средната изкупна цена на килограм тютюн е по-висока от миналогодишната с около лев, но според хората е ниска. 
"Очакванията ни са над 12 лева на кг. Иначе, ако е по-надолу от 12 лв., ние сме на кантар - ни на печалба, ни на загуба", казва Иляз Азис.
"Значи мога да ви кажа при нас с този тютюн нещата не стоят розово, както си мислят хората. Виждате - идват фирмите, поставят едни условия, ние искаме тая цена, те се дърпат. Нещо не се получава при нас", обяснява Мехмед Мехмед.
"Ниски са цените. Според тая инфлация, най-малко трябва да е 15 лева. 11.50 - това цена ли е? Осигуровките станаха 450 лв. на месец. Като си платиш осигуровките, какво ти остава? Все едно сме на червено", категоричен е Билял Юсеин.
Надежда за печалба няма и Сафие Халил: "Другите неща всички скачат, тютюна не. Коя година сме - 2025-та. Сега идвам от пазара в Крумовград, искам да купя нещо на внучетата, но всичко е много скъпо. От 35 лв. надолу ни дрехи има, ни играчки."
Хората в село Кран се обединяват около идеята, че достойната изкупна цена на тютюна трябва да е около 15 лева. Мехмед казва: "Тука това е открита фабрика. Искаш, не искаш... Тук искаш ли да живееш, хващаш се с тютюн. Иначе глад, мизерия."

Гледаме тютюн по нужда, няма какво друго да правим, казват хората в Кран. Никой от местните обаче не си представя да работи нещо друго и да живее някъде другаде. Не мислят и за чужбина.
Ако не се смени държавната политика към тютюнопроизводителите и да се подпомагат реално сега работещите, то след няколко години и последните мохикани в този сектор ще се откажат, казва кметът на Кран Мустафа Юсеин. 
"Още от дядото съм чувал, че преди години тютюнът се е сравнявал с месото и сиренето. Колкото е килограм меса, толкова е и килограм тютюн. В момента сиренето е 17 лв. Месото също."

повече чуйте в репортажа на Станислава Георгиева и Мехмед Реджеб

По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Два свята …

Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..

публикувано на 07.02.25 в 22:49
И в най-отдалечените кътчета на планината слушат радио.

Радиото и хората на Родопите

Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота.  Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..

обновено на 28.01.25 в 12:48

"Родопската гъсеница" – влакът, който пресича времето и планината

"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково –Кърджали –село Подкова. И не, това не е легендарната  Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем обикновен дизелов влак със съвременни мотриси. Оприличаването му с гъсеница никак не е случайно! С вагоните,..

публикувано на 24.01.25 в 10:33

Дължим ли такси за синята зона по отменени разпоредби в общинска наредба?

Административният съд в Кърджали отмени такси, свързани с т. нар синя зона като незаконосъобразни. Решението е влязло в сила. Става въпрос за отменени разпоредби в наредба на общината - 1 лев такса за платено почасово паркиране, 1 лев на ден такса за буферен паркинг, такса от 20 лева за принудително блокиране със скоба.  Отменените текстове за синята..

обновено на 08.01.25 в 11:16

Величко Карабоюков и Виктор Авренлиев извадиха Богоявленския кръст от водите на Арда (видео)

33-годишният Величко Карабоюков, учител в Езиковата гимназия в града, извади кръста на Богоявление от водите на река Арда в Кърджали. Той се състезава с 33-ма мъже. Карабоюков беше благословен от Пловдивския митрополит Николай. При малките 12-годишният Виктор Авренлиев заслужи честта да излезе от водата с кръста в ръце. Повече чуйте в..

публикувано на 06.01.25 в 10:08
Снимка: Прессекретариат на президента

Послание за единение отправи президентът в новогодишното си слово

Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..

публикувано на 01.01.25 в 09:08

Отец Николай: Каквото искате да правят на вас човеците, това и вие правете, е посланието от Светото писание

В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..

публикувано на 20.12.24 в 17:25