Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 4500 птици от 27 вида зимуват в Източните Родопи тази година

Снимка: Фондация "По-диви Родопи"

По-малко като брой и като видове водолюбиви птици зимуват тази година във водоемите на Източните Родопи, сочат наблюденията от проведеното този уикенд среднозимно преброяване. Отново най-масово е присъствието на зеленоглавите патици, а Водното огледало и Чапловата колония в Кърджали са дом на най-много птици. Това сочат първите предварителни резултати, съобщи за Радио Кърджали Христо Христов, експерт по биоразнообразие във Фондация "По-диви Родопи" и доброволец в преброяването.

Регистрирани са 4514 броя водолюбиви птици от 27 вида. За сравнение миналата година по време на преброяването са били регистрира 5654 броя водолюбиви птици от 31 вида.

То се провежда в над 200 влажни зони в страната. Инициативата е международна, провежда се за 49-ми път. Извършва се винаги по едно и също време в над 100 страни по света. В България тя се осъществява от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда. В кампанията се включват и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), Българската академия на науките, природозащитни граждански организации и доброволци по места.

Големите язовири по поречието на Арда - "Кърджали", "Студен кладенец", "Ивайловград", както и язовирите "Боровица" и "Тракиец" и няколко по-малки водоеми около Ловното стопанство в Нановица, както и Водното огледало в Кърджали са местата в Източните Родопи, които са включени в традиционното среднозимно преброяване на водоплаващите птици. 

И тази година най-многобройни се оказаха зеленоглавите патици - 1716 птици, голяма е и бройката на видове като фиш – 587 и жълтокрака чайка - 545. За поредна година най-много птици са преброени в язовир Студен кладенец при устието на река Върбица. Там вече традиционно могат да се наблюдават и къдроглави пеликани. 

Освен зеленоглава патица и тази година доброволците отбелязаха присъствие на зимно бърне, ледеби, къдроглави пеликани, както и кафявоглава потапница, която намалява с бързи темпове в световен мащаб, а Източните Родопи са единственото място в България, където се среща.

Това, че тази зима не са забелязани атрактивни видове, като срещаните през годините розово фламинго, голям нирец, воден кос и други, не означава, че ги няма, коментира Христо Христов. Той обясни, че заради снеготопенето нивото на язовирите се е вдигнало и израсналите върбалаци по крайбрежието са идеално място птиците да се крият и да не се виждат. 

Според него една от причините за по-малкото видове и бройки птици тази година е топлата зима на север от Стара планина. 

"За съжаление за поредна година с нарастващо притеснение регистрираме и увеличаване на отпадъците около водните басейни, което е изключително притеснително, но се надяваме през следващите години ситуацията да се промени и да опазваме природата, която е дом на много и красиви животни в Източните Родопи“, коментира Десислава Костадинова, експерт Биоразнообразие към фондацията и участник в преброяването, съобщиха от Фондация "По-диви Родопи".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иван Парнаров

Първи регионален бариста шампионат подготвят в Кърджали

Кърджали е първият град в страната, в който ще се проведе регионален бариста шампионат. На него ще се срещнат майстори на приготвянето на еспресо и всякакви напитки от кафе. 10-мата събрали кураж да премерят сили помежду си ще се борят за честа да бъдат обявени за Бариста шампион на град Кърджали. Най-добрият ще представи града ни на републиканското..

публикувано на 20.01.25 в 17:44

Болницата в Кърджали отличава най-добрите лекари и служители за 2024 г.

Награди за постижения през 2024 година ще получай отличили се лекари и служители на МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали. Инициативата е на изпълнителния директор на лечебното заведение проф. д-р Тодор Черкезов. "2024 година приключи изключително успешно за болницата и това ми даде повод да отчетем накратко тези резултати, тъй като данните..

публикувано на 20.01.25 в 14:12
Иво Инджов

Кабинетът "Желязков": Коалиция на страха или компромис в името на България

След девет месеца без редовен кабинет и седем парламентарни избора, България отново има правителство. Кабинетът "Желязков", съставен от коалиция между ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България", "Обединена левица" и "Има такъв народ", бе подкрепен и от Демокрация, права и свободи - ДПС, които ще участват в парламентарното мнозинство, но..

публикувано на 17.01.25 в 10:29

Радослав Милев: Кабинетът "Желязков" няма да изкара дълго

Предложеното правителство на Росен Желязков няма да изкара дълго време, смята областният председател на Демократична България в Кърджали Радослав Милев. Според него противоречията и несъвместимостите в това, което предлагат политическите формации, са твърде големи, за да съществува този кабинет за дълъг период от време. "Струва ми се, че малко..

публикувано на 15.01.25 в 17:37
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Не съм оптимист за живота на това правителство

Като единствено възможен в тази ситуация на крайно политическо противопоставяне определи проекта за кабинет политологът Иво Маев в ефира на Радио Кърджали. "От гледна точка на идеологическия профил не бих казал, че това е най-добрия избор. По-скоро това е единственият възможен избор в такава ситуация на крайно политическо..

публикувано на 14.01.25 в 13:47

Четири села в Кърджалийско със смущения в електрозахранването

Две са селата със смущения в електрозахранването в община Крумовград - Ручей и Лимец, и две в община Кърджали – Орешница и Мургово. Това каза в ефира на Радио Кърджали Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Той обясни, че  около 70 екипа на дружеството работят средно  на терен към момента.  Достатъчно са и аварийните екипи, и техника, но..

публикувано на 14.01.25 в 13:20

Билял Чауш: Трудоемко е да се отглеждат пчели

Билял Чауш от село Токачка отглежда над 100 кошера пчели, от които добива до 1 тон мед годишно. Но, както сам споделя, пчеларството е всичко друго, но не и лесна работа.   Освен с пчели, той се занимава и с дърводелство, изработвайки кошери както за собствените си нужди, така и за продажба. Какви са тайните на този занаят и какво изисква той, ще..

публикувано на 14.01.25 в 12:23