Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата за заплатата е водеща в срещи на КНСБ с колективи в област Кърджали

Поредица от срещи провеждат тези дни представители на КНСБ в Кърджали с колективи от различни сектори на територията на областта.

Тема номер едно на всички срещи и в реалния, и в публичния сектор е работната заплата. Всички се вълнуват от работната заплата, коментира в ефира на Радио Кърджали областният координатор на КНСБ Иванка Караколева:

"Цените се покачиха - на хляб и на олио, и на други продукти. Знаете, че имаме такъв център в София, който следи потребителската кошница. И макар че се твърди, че няма инфлация, тя е факт. Просто хората искат увеличение на работните заплати във всички сектори."

Тя припомни, че президентът на синдиката Пламен Димитров обяви, че дали ще даде 100 дни кредит на доверие на новото правителство зависи от настроението на народа. "Хората може би по места няма да могат да имат търпение. В момента бюджетният сектор, публичният сектор изчакват с нетърпение приемането на бюджета, за да видят дали ще се надяват на някакво увеличени", каза Караколева. Тя даде пример със земеделския сектор, където две години подред нямат увеличение на възнагражденията и тази година също ще срещнат трудности и заради закриването на дървопреработващи предприятия.

Проблеми тлеят и в училищното здравеопазване, където нямат увеличение на заплатите също от две години, но нямат сключен и колективен трудов договор поради непрекъснато сменящите се министри в последните години.

"Основната работна заплата при тях е 1450. За съжаление само две общини от област Кърджали са достигнали до този размер. Имаме общини, където в училищно и детско здравеопазване работят на 1000 лева. Минималната стана 1077. Разбира се, че зрее напрежение", каза Иванка Караколева и уточни: зчакваме бюджета, за да видим параметрите, за да видим как можем по общини да договаряме малко по-висока работна заплата, но това не е решение. Трябва цялостно решение и то зависи от нов колективен трудов договор в министерството на здравеопазването. С друг поглед да погледнат на служителите си."

Подобна е ситуацията и в други сектори - публични и частни.

е можем да изправим един сектор срещу друг, защото всички искат достойно заплащане, независимо в кой сектор работят. Затова и президентът (Пламен Димитров, бел.ред.) заяви, че иска поне 10% за всички сектори. Той не отдели сектори, за да ви кажа за тия искаме 10 пък за тия 5 значи той каза за всички сектори искаме поне 10 процентно увеличение затова с нетърпение чакаме бюджета, а от там нататък, сигурно ще има вече масов протест, ако хората не останат удовлетворени", каза още Караколева.

Заетостта в частния сектор намалява, за сметка на публичния и това е тенденция, която е отличителна за Кърджали в последно време, коментира Иванка Караколева

"Икономическата криза в Европа няма как да не се отрази на всички предприятия от реалния сектор, които работят за износ. Просто поръчките намаляват оттам. Работната ръка намалява по-късно. Негласно нямаме масови уволнения, нямаме закриване на фирми, но имаме намаление на работните места", обясни Караколева и даде данни от статистиката до края на септември 2024, сравнени със септември 2023 - в реалния сектор местата са намалели с 240, а в публичния са се увеличи със 100. Според нея ръстът не е в здравеопазването или образованието, а по-скоро в администрацията - общинска и държавна.

Тя коментира и статистиката за средната брутна работна заплата за този период. За Кърджали тя достига 1671 лв, като в публичния сектор тя е 1936 лв., а за частния - 1543 лв. В същото време Кърджали е с най-ниския размер пенсии в страната - 700 лв. 

"За да е така, това означава, че много от реалния сектор работят в сивата част на икономиката, което означава, че осигуряват на минимална работна заплата. Другата останалата част се дава в пликче. И точно накрая при пенсиониране се разбира, че работникът ще получи пенсия такава, за каквато се е осигурявал, тоест върху минималната работна заплата, минимална пенсия", обясни Караколева, че сред приеоритетите на това правителство трябва да е и спирането на сивата икономика.


повече чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22

Лесовъдите в Кърджали отбелязват вековен юбилей

От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е  "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..

публикувано на 07.04.25 в 13:51

Ресторантьорите отново на протест, Кърджали ги подкрепя

Ресторантьори и хотелиери в България започват национален протест срещу решението на правителството да увеличи ставката на ДДС от 9% на 20%. Това увеличение, според представителите на сектора, е сериозна заплаха за оцеляването на бизнеса, като те настояват за връщане на 9% ставка в сектора. Протестите ще продължат до 9-ти април, като заведенията ще..

публикувано на 07.04.25 в 11:22

Народен представител се оказа „в окото на бурята“ в ромска махала

Област Кърджали е сред най-замърсените в страната. До тази констатация е достигнал като резултат от лична проверка депутатът от партия „Величие“ от региона Костадин Хаджийски. Само за два часа и на разстояние от около 15 км по трасето между Хасково и Кърджали се е натъкнал на 30 нерегламентирани сметища. Костадин Хаджийски стана депутат от..

публикувано на 05.04.25 в 19:20