Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андриян Петров, заместник областен управител:

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Образователното министерство даде крачка назад за двете паралелки в езиковата и природо-математическата гимназии

2
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема
Снимка: Сайт Областна администрация Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и науката. Това съобщи заместник областният управител Андриян Петров.

Следващата година в областта вероятно ще има с шест паралелки по-малко в сравнение с тази. „През миналата година, т.е. през учебната 2024-2025, паралелките бяха общо 41. Предложени бяха 43, от които 41 бяха реализирани. И сега изненадващо паралелките бяха свалени на 34“, припомни Петров. Сред обсъжданите за премахване бяха две от паралелките в две от елитните училища в Смолян – в Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и в Профилираната природо-математическа гимназия „Васил Левски“. Предложението обаче предизвика сериозно недоволство сред обществеността, което доведе до реакцията и на институциите. „След проведените разговори на различни нива, включително и в Министерството на образованието, новото предложение, което ще бъде разглеждано в петък, на 14-ти, е за 35 паралелки“, обясни Петров.

Драстичният спад на броя на децата, които ще са в седми клас през следващата учебна година е една от причините за рязкото намаляване броя на паралелките.

И в двете елитни гимназии се запазват по три, както досега „само че с договорката, която постигнахме с министерството – намалява се максималният брой на учениците в една паралелка от двадесет и шест на двадесет. И ако в първия план се предвиждаше съкращение с по една паралелка, това означава, че трябваше в гимназиите да има по петдесет и двама, а сега, в случая, те ще бъдат шестдесет. Тоест, увеличението е много минимално, по осем ученика в двете гимназии, но важното е, че се запазват самите паралелки, запазват се преподавателите в тези училища и разбира се, онова, което ние защитавахме и като политическа тема, и като гражданска позиция е, че много е лесно да се закрие нещо, но после то много трудно се разкрива отново. Затова не искахме да допуснем това закриване на тези паралелки“, поясни заместник областният управител.

Друг от аргументите е тенденцията на леко увеличаване на децата, които идват в следващите випуски. „Има малко увеличение на децата. Говорим за около тридесет-четиридесет следващата година и почти същия брой се запазва през следващите около пет-шест години, което ще даде възможност този брой паралелки да бъде запазен. Дори за следващата година ще има възможност да се разкрият повече паралелки с професионално обучение“, каза още Петров.

По думите му оценката и на общественост, и на управляващи е, че  езиковата и природо-математическата гимназии са елита на образованието в Смолянска област. „Те са с най-висок успех. Тука има много награди, които са получени от различни олимпиади. Това също беше мерилото, което беше сложено на масата, за да се запазят тези паралелки“, допълни зам. областният управител.

В областта тече прием на около 400 военни в 101-и Алпийски полк, „което предполага, че поне една малка част от тях ще пристигнат със семействата си, тоест имаме още един малък резерв да осигурим допълнително деца“, изрази надежда Петров. Вървят нови назначения и в Гранична полиция, откъдето се очаква същия ефект. Забелязва се лека тенденция на завръщане на семейства от Европа, което също засилва надеждите. „Това са процеси, които трябва да бъдат изследвани и много внимателно да се проследяват. На базата на тях да се реагира и да се търсят най-добрите възможности за образованието. Да се запазят всички уникални и паралелки, и училища, и по малките населени места, и в по-малките общини. Не бива да оголваме и да обезлюдяваме планината, защото няма ли деца, населените места приключват“, убеден е управленецът.

Не трябва да се мисли за професионалното образование с критериите и очакванията от миналото. То трябва да се насочи към високите технологии, коментира Петров. По думите му Професионалната гимназия по техника и технологии в Смолян разработва сериозна програма за следващите години за изграждане на високотехнологичен кампус, който да бъде обвързан с цялото технологично производство в областта.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимката е илюстративна

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 16:17

Музеят в Ардино представя живота и творчеството на писателя Сабахатин Али

В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..

публикувано на 11.02.25 в 13:10

Продължава сеизмичната активност в Санторини, превантивни мерки и евакуации в сила

Сеизмичната активност в района на гръцкия остров Санторини продължава. Превантивните мерки за жителите на няколко острова около епицентъра ще останат в сила поне още седмица. Училищата ще бъдат затворени до края на следващата седмица. Детският лагер на Община Атина приюти първите 45 жители на Санторини, които се евакуираха от острова и нямат подслон...

публикувано на 09.02.25 в 14:31

МОСВ инвестира 800 млн. лева за водопреносни мрежи и усилва контрола върху въздуха

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори с седем ВиК оператора за ремонт на водопреносни мрежи на стойност около 800 милиона лева на 10 февруари. Става дума за оператори в София, Габрово, Плевен, Велико Търново, Хасково, Търговище и Добрич. Министър Манол Генов обясни, че средствата ще бъдат разпределени наравно - 50% за..

публикувано на 09.02.25 в 11:14
Дженгиз Ахмед и Джевдет Мустафа

Искат възстановяване на средствата, плащани за Синя зона в Кърджали

Възстановяване на средствата, заплащани за ползване на паркинг в Синя зона в Кърджали и наказание за служителите, отговорни за предложените текстове на наредбата за платено паркиране, които бяха отменени от съда, искат от „Продължаваме промяната“. Това казаха в ефира на Радио Кърджали Джевдет Мустафа, областен секретар и Дженгиз Ахмед, член на..

публикувано на 07.02.25 в 15:07
Делян Пеевски

НС отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за временна комисия за фондациите на Сорос

Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..

публикувано на 05.02.25 в 15:15
Икономиката и поскъпването на живота остават основен проблем за турските граждани, сочат анкета

В Турция не вярват, че има партия, която да се справи с проблемите в страната

Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..

публикувано на 04.02.25 в 14:49