Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто


А сега ще ви срещна с едно слънчево момиче от Пловдив. Дафина Терзиева е психолог по образование, но решава, че това ще бъде натоварваща професия и затова се занимава с изкуство. 
Първо рисува „картини“ върху керамични бижута, а по-късно превръща картините си в своеобразни бижута, от които ни гледат приказни и магични образи, фолклорни сюжети, герои от книги като малкият Принц, например. Картините й греят, защото създават едно ведро и позитивно настроение, изтъкано от чистота, копнеж по детството и красотата. 
Дафина Терзиева нарича себе си Даф и често пише стихове към картините си, населени със светлина и доброта. Има и малки книжки с илюстрации и стихове, посветени на майката, на дъщерята, на любовта като цяло, както и илюстровани тефтерчета. 
Определя стила си като наивен позитивизъм, защото не се вмества точно в нито един от познатите й стилове. 
Разговарях с Дафина Терзиева за изкуството, каква музика слуша, докато рисува и какво й носи творчеството. Попитах я дали рисува професионално, или това е само призвание?

"По скоро призвание, защото не съм учила рисуване, освен в задължителните часове в училище. Откъде черпя вдъхновение, от всякъде, от всеки ден, от природата.... Природата е нещо, което много силно ме зарежда, когато вибрациите са ми паднали. Също гледам да намеря време там и след това някак си го пренасям по мой си начин".

- Това е един много красив свят, всъщност пишете и стихотворения. А как възниква идеята за тях? Първо пишете стихотворението и след това идва картината или обратно. Музика слушате ли също така, по време на творческия процес?

"Това с писането на думите към картините малко смешно започна, защото още като малка като рисувах за някого някакъв подарък, после обикновено добавях и някакви думи или пожелание към него и много често те бяха в рими. А после като започнах да рисувам картините първата жена, която някак си даде път на моите неща, много ме стимулираше да добавям и послание към всяка една от картините. И аз наистина имах послания, само че, някак си, бях много неуверена, защото писане също не съм учила. И обикновено пишех нещата в кавички, отдолу си слагаш някакво име на измислено, несъществуваща книга, никога не ги подписвах като Даф или Дафина или нещо от сорта, така че дълго време пишех неща, обаче, по-скоро ги представях като цитати от други места не като свои думи".

За творческия процес по време на музикални изпълнения:

"Разнородна музика слушам, слушам класика, слушам само инструментали. Понякога съм на вълна индийска музика, друг път европейска или пък българка, фолклорна няма значение. Но това, което много ми помага да се обогатявам, и откъм музика и откъм сюжет са децата ми, които се занимават с модерен балет. И всъщност от тях също, много често чувам песни, които иначе едва ли бих успяла да намеря и да се докосна до тях. Така че те пък ме отвеждат някъде другаде."

- А обичате ли приказките? Много са греещи вашите сюжети?

"Благодаря. Да, много обичам приказки. Даже си спомням, че до 7 и 8 клас всяка вечер си отварях любима книга с приказки, да чета и да се приспивам сама себе си с нея. Защото си имах любими приказки не само по сюжета ми, ами и по илюстрации и успях да запазя почти всички. Всъщност сега присъстват и в библиотеката на децата и макар и малко по-овехтели, са много ценна колекция за цялото семейство".


Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите ежедневието на предците ни. Накрая попитах как се справя да рисува, докато децата й вилнеят около нея, тъй като доколкото разбрах  успоредно в две стаи е имало онлайн обучение, по-късно пижамено парти, печене на брауни и банички, пържене на риби и картофи, тренировки и концерти на четири деца, маскен грим, а дъщеря й е правела набирания на масата, на която рисува.
Публикувам и едно стихче, което илюстрира слънчевата природа на Даф.
Коледна диета

Пухкав Врабчо - хубавец
пие чайче със медец
във компания другарска
от фамилия една сладкарска.

Млад пекар Катеричок
днеска рано, скок-подскок,
медено тесто омеси
и с тавата сладки се понесе.
...
Както виждате добре дуета,
пази чудно силуета.
Красотата първо отразява се в очите,
щом споделяш със Приятел дните!

Даф



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06
Катедралата

Франция, мон амур! Еп.42

В епизод 42 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя департамент Йор и Лоар в регион Център-Вал дьо Лоар. Ще чуете: Кога е създаден департаментът и откъде идва името му? Арена на кои военни конфликти е департаментът и какъв договор е сключен в Бретини? Кои индустриални обединения имат..

публикувано на 10.02.25 в 20:57

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Да не забравим и че наближава единствения у нас Празник на старозагорския деликатес - свинските уши, за който ще ни разкаже председателя на НЧ "Климент Охридски" академик Васил Герлимов. Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 09.02.25 в 18:13

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52