"Няма драма с този бюджет", категоричен е Гълъбинов, още повече, че има политическа воля и варианти за компромиси и сравнително лесно се постига съгласие по въпроси, като пенсиите например.
"Аз се надявам, както бюджетът за 2025, така и макрорамката за следващите 3 години до 2028 година включително да бъдат приети в Народното събрание и до края на този месец правителството да поиска извънредните конвергентни доклади, които да ни бъдат изготвени", коментира той. Икономистът очаква да ни бъде насрочена дата за членство в Еврозоната от началото на следващата година, което е постижима дата.
Повод за това му дават приличното ниво на инфлация в страната, фиксираният валутен курс, намалените на два пъти в последните месеци основни лихвени проценти на Европейската централна банка, увеличената икономическа активност, възможноститете за инфлационно развитие в еврозоната, което значи, че България до края на годината ще продължи да има сравнително по-ниска инфлация средногодишно, отколкото е в еврозоната.
Апокалиптичните сценарии за публичните финанси на България и евроскептицизмът, чертани от представители на политически сили в последните няколко седмици, няма да се случат, смята Румен Гълъбинов.
Сред ефектите за хората: са увеличението на пенсиите и договорката това да стане по швейцарското правило, а не както беше първоначално обявеняно - само с 5 %, увеличението на минималната работна заплата, увеличението на минималната пенсия, социалните плащания. Вероятно между първо и второ четене на закона за държавния бюджет ще има промени в положителна посока за детските надбавки, възможно е дори да се оптимизира заложеното само 5 % увеличение на заплатите в държавния сектор, а не както се очакваше това да стане с 10 пункта, смята икономистът.
Важно според него ще бъде да се проследи каква ще бъде инвестиционната програма за тази година и за следващите три: "От 2020 г. от времето на Ковид се залагат нереалистично високи разходи за капиталови инвестиции в икономиката, големи инфраструктурни обекти да бъдат започнати и да се работят, да бъдат завършени. Всъщност ние нямаме такива. През последните няколко години имаме частични, малки проекти и тези инвестиционни програми, които са залагани, обикновено се изпълняват между 40 и 60% от заложеното. За миналата година пак така изпълнена е почти наполовина заложената инвестиционна програма. Тоест това е интересно да се види в конкретика за тази година. Дали ще бъде пак така логиката или по-скоро ще надделее здравият разум да планираме толкова, колкото реално бихме могли да усвоим и да инвестираме, а не повече и след това да ни служи като някакъв буфер за вкарване на бюджетния дефицит в рамките на 3%".
Румен Гълъбинов е на мнение, че България забогатява непрекъснато и след 2019 година тази тенденция е особено отчетлива и устойчива. Това се вижда в "както в увеличеното потребление на населението, което от година на година става все по-голямо и това статистиката го доказва, така и като стандарт на живот по паритет на покупателна способност".
Членството в еврозоната още повече ще увеличи благосъстоянието на българските граждани, категоричен е икономистът: "И ние ще започнем вече съвсем да се доближаваме до средните нива на благоденствие в Европейския съюз, няма да бъдем на опашката, както бяхме за доста дълго време. Това се дължи на факта, че има и други процеси, които влияят и геостратегически, и геоикономически, но и България трябва да е по-фокусирана и по-целенасочено да продължава в сфери като привличане на инвестиции и инвеститори, повече увеличение на производителността в българската икономика и нейната конкурентоспособност, така че да може да се дават и по-високите заплати."
Повишаването на тол такси и винетки не е обосновано и логично, коментира пред радио Кърджали експертът от Европейския център по транспортни политики Ангел Попов. „Всички се питаме защо трябва да се увеличават таксите, когато нашата инфраструктура е в такова тежко състояние.“, заяви попов. По думите му често причина за..
Един смел експеримент – обединяването в едно хармоничността на различни течения в световната музика ще покаже „Мистерията на българските гласове“ на 29 май 2025 г. в Античния театър на Пловдив. След като вдигнаха на крак залите в Италия, Великобритания и Норвегия, емблематичният женски хор, с диригент Георги Андреев, и „Quarto“ квартет ще представят..
Митническите служители на Митнически пункт "Капитан Андреево" откриха 2 кг златни отливки на стойност над 360 000 лева при проверка на микробус с пътници. Превозното средство с чужда регистрация пристига на МП Капитан Андреево на 2 април около 03:15 часа, на изходящо трасе от страната по маршрут от Украйна за Турция. В зоната за митнически..
Тихомир Филипов, студен по европеистика в СУ „Св. Климент Охридски“, беше единственият българин, участник в международна конференция на ООН, която се проведе в Торонто. „Форумът е модел на Обединените нации и симулира процеса на работа на различни комисии към Обединените нации. В моя случай, аз бях в специализирана агенция и ние по-скоро..
От 1 април цените на тол таксите са увеличени. Поскъпването е с 10 процента. Само след няколко месеца, през септември, предстои още едно повишение с нови 10 на сто. Според управляващите скокът в цените е необходим, за да се увеличат постъпленията в бюджета, което пък да осигури средства за рехабилитация и поддръжка на републиканската пътна..
Туристически информационен център - Кърджали, съвместно с младежите - доброволци към областната структура на Българския червен кръст, организират на 5 април еко - акция - „Искам да ми е чисто“. Инициативата включвапочистване на беседките и местата за отдих по пътя за село Безводно, каза за Радио Кърджали ръководителят на..
На 1 април, в Кърджали отбелязваме Международният ден на птиците с инициатива, включваща изложба на рисунки на деца и младежи от 7 до 17 години. Откриването ще бъде в 17:30 часа в Арт галерия „Кръг“, а изложбата ще може да се посещава до 20 април. Това съобщи Галина Димова, уредник и куратор в галерията и допълни, че над 120 са рисунките на децата...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478