Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Снимка: Facebook - Милко Бошнаков

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са заснети и видеоклипове, което ще позволи на по-широката публика да се докосне до магията на българската народна музика.

Още от ранна възраст Милко се увлича по музиката, като започва с изучаването на тамбура. Това пробужда в него интереса към народните песни, който с годините се засилва все повече. Роден в Сатовча, той е повлиян както от западнородопския, така и от пиринския фолклор. Според него Западните Родопи са музикален регион, на който не е обръщано достатъчно внимание през годините, и затова той се стреми да издирва и изпълнява автентични песни, които не са били популяризирани досега.

С помощта на композитора Петьо Кръстев, Милко Бошнаков записва и аранжира своите песни, съчетавайки традиционния стил с модерни елементи. Хореографията на „Майчинко, стара майчинко“ е дело на проф. Николай Цветков, а в клипа участва студентският фолклорен ансамбъл към Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград.

Освен че е певец, Милко е и преподавател, като обучава ученици от 8 до 10 клас по музика и води школа по тамбура в читалището в Разлог. Въпреки натоварената си програма, той съчетава успешно преподаването с работата си като музикален редактор в Радио Благоевград, където се грижи за това слушателите да се докосват до качествена българска музика.

По думите на Милко, интересът на младите хора към фолклорната музика нараства, особено в Разлог, където традициите се предават от поколение на поколение. В читалището кипи живот – децата с ентусиазъм изучават народно пеене, свирене на инструменти и танци. Това дава надежда, че българският фолклор ще продължи да живее и да се развива.

В заключение, Милко Бошнаков остава верен на своята мисия – да съхранява и популяризира българската народна музика. Той се надява, че съвсем скоро новите му записи ще бъдат представени пред публика чрез концерт. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook
По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер.  А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..

публикувано на 06.04.25 в 17:52

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59