"Това е шестседмична програма, която се провежда от края на юни до началото на август, включваща една седмица обучение с лекции по предмет, който аз избирам. В моя случай избрах астрофизика - областта, където съм силен. Едноседмична програма с лекции по темата и петседмична програма с разработка на проект под ръководството на ментор, който е учен и който ще ми бъде назначен от от университета", обясни Атанас в ефира на Радио Кърджали.
Наско е избран след интервю за подбор за школата в САЩ, което се провежда в Института по математика и информатика в БАН. А за интервюто е поканен, след като блестящо защитава, заедно с Александър Желязков от Варна и Мария Димитрова от София доклад по проект "Наблюдения върху планетарни мъглявини". Рабработката на тримата печели първо място в конкурс на Ученическия институт в БАН и "отваря" пътя на Наско към обучението в САЩ. Там той ще представлява България заедно с Димана Праматарова от Пловдив.
За проекта, който печели първо място в УЧИ-БАН, Атанас Митрев разказва, че данните са събирани от него, Александър и Мария по време на летните астрономически школи на Белите брези в периода 2022-2024 г., които Обсерваторията в Кърджали организира:
"След доста дълго обработка на данните ние направихме спектрални изследвания на три планетарни мъглявини - три от най-известните на нощното небе. Главната идея на нашия проект беше да разработим метод за обработка на спектри, получени от тези мъглявини, но с аматьорска техника, тъй като ние на Брезите наблюдаваме с полупрофесионална техника... Разработихме методика за обработка на тези данни, за да получим все пак адекватни научни стойности"
Той е категоричен, че без колегите си и без научните ръководители на проекта Станислав Стоянов и Любомир Шойлев не би стигнал до тук: "Науката е отборен спорт, тоест екипната работа е в основата на всяко голямо научно изследване. Просто индивидуална наука според мен и според повечето запознати хора е спряла да се прави още преди 100 години. Може би в днешно време, за да е успешен един учен, той трябва да работи с много добър екип и всъщност това е едно от най-важните неща в съвременния научен свят."
От бъдещото пребиваване и обучение в САЩ, Наско очаква да получи знания, "особено знания, които да бъдат полезни в научния свят и умения, които да не са задължително пряко научни, а чисто комуникативни".
Според него това събиране на стотина души от цял свят е уникално заради обмяната на идеи на млади хора, свързани с науката. Именно с науката са свързани и част от мечтите му за бъдещето: "Искам да направя нещо значимо в науката, нещо, което да е полезно на цялото човечество", казва Атанас Митрев.
"Бюджетът е функция на управлението на общината. Управлението на общината е спечелено от Движението за права и свободи. Те имат мнозинство в Общинския съвет, а такова мнозинство трябва да кажем, че никъде в България никой общински център няма. Така че отговорността за бюджета и за приемането на бюджета изцяло пада върху тяхната група и върху..
Резултат на много упоритост, постоянство и вяра е първата европейска титла по екипировъчен трибой на Радостина Лулова. Момичето от спортен клуб "Юнак" в Кърджали стана шампион в категория до 63 кг на първенството в Пилзен, Чехия. Радостта от победата се увеличава от факта, че шампион в своята категория стана съотборникът на Радостина Здравко Петров,..
"Радвам се, че успях да донесе радост на хората, които са ни гледали и че по някакъв начин съм бил част от това България да се прослави", това коментира в ефира на Радио Кърджали европейският шампион по екипировъчен трибой Здравко Петров. "Да чуя българския химн е момент, който съм чакал дълго време да се случи", коментира той. Двама бяха..
"Днес,12 май - Световен ден на медицинските сестри, поднасям своята дълбока признателност към всеки от вас, чиято всеотдайност, състрадание и професионализъм са в основата на грижата към пациента. Като лекар ви благодаря за всеотдайността, с която вдъхвате сила, сигурност и надежда. Продължавайте да бъдете светлина и стабилност в най-трудните моменти от..
Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..
Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..
Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478