Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Митрев от Кърджали ще участва в престижна школа в Масачузетския технологичен институт в САЩ

Младият астроном Атанас Митрев от Кърджали е избран да представлява България в международна научна школа в Масачузетския технологичен институт в Бостън, САЩ. Той ще бъде един от двамата български ученици сред общо стоте от цял свят, които ще участват в престижното обучение в Съединените щати.

"Това е шестседмична програма, която се провежда от края на юни до началото на август, включваща една седмица обучение с лекции по предмет, който аз избирам. В моя случай избрах астрофизика - областта, където съм силен. Едноседмична програма с лекции по темата и петседмична програма с разработка на проект под ръководството на ментор, който е учен и който ще ми бъде назначен от от университета", обясни Атанас в ефира на Радио Кърджали.

Наско е избран след интервю за подбор за школата в САЩ, което се провежда в Института по математика и информатика в БАН. А за интервюто е поканен, след като блестящо защитава, заедно с Александър Желязков от Варна и Мария Димитрова от София доклад по проект "Наблюдения върху планетарни мъглявини". Рабработката на тримата печели първо място в конкурс на Ученическия институт в БАН и "отваря" пътя на Наско към обучението в САЩ. Там той ще представлява България заедно с Димана Праматарова от Пловдив.

За проекта, който печели първо място в УЧИ-БАН, Атанас Митрев разказва, че данните са събирани от него, Александър и Мария по време на летните астрономически школи на Белите брези в периода 2022-2024 г., които Обсерваторията в Кърджали организира:

"След доста дълго обработка на данните ние направихме спектрални изследвания на три планетарни мъглявини - три от най-известните на нощното небе. Главната идея на нашия проект беше да разработим метод за обработка на спектри, получени от тези мъглявини, но с аматьорска техника, тъй като ние на Брезите наблюдаваме с полупрофесионална техника... Разработихме методика за обработка на тези данни, за да получим все пак адекватни научни стойности"

Той е категоричен, че без колегите си и без научните ръководители на проекта Станислав Стоянов и Любомир Шойлев не би стигнал до тук: "Науката е отборен спорт, тоест екипната работа е в основата на всяко голямо научно изследване. Просто индивидуална наука според мен и според повечето запознати  хора е спряла да се прави още преди 100 години. Може би в днешно време, за да е успешен един учен, той трябва да работи с много добър екип и всъщност това е едно от най-важните неща в съвременния научен свят."

От бъдещото пребиваване и обучение в САЩ, Наско очаква да получи знания, "особено знания, които да бъдат полезни в научния свят и умения, които да не са задължително пряко научни, а чисто комуникативни".

Според него това събиране на стотина души от цял свят е уникално заради обмяната на идеи на млади хора, свързани с науката. Именно с науката са свързани и част от мечтите му за бъдещето: "Искам да направя нещо значимо в науката, нещо, което да е полезно на цялото човечество", казва Атанас Митрев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22

Лесовъдите в Кърджали отбелязват вековен юбилей

От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е  "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..

публикувано на 07.04.25 в 13:51