Част от каретата, бродериите и плетивата са изработени от участничките, а друга част са извадени от скриновете, пазени като свидна реликва от бабите им, разказа организаторката Златка Господинова. Посетителите могат да видят и традиционни женски дрехи и носии от България и света.
Експонатите са от колекциите на Мими Николова, Мария Малчанова, Радина Иванова, Десимира Тончева, Радка Делчева и Златка Господинова. Част от тях са членове на местната Камара на занаятчиите.
Изложбата е посветена на мартенските празници и на жената, която - независимо какъв цвят на кожата има и каква религия изповядва, винаги е тази, която създава топлината и уюта на дома. Това каза за Радио Кърджали организаторът Златка Господинова.
Повечето от показаните карета и ръкоделия са изработени преди около 30 до 50 години, но има такива, които са от началото на миналия ХХ век.
"Например има една възглавница, която е много, много стара - може би от началото на миналия век е. Част от носиите също са от преди стотина години, носията, с която аз бях, също може би е около 100-годишна", обясни Златка Господинова.
Шевиците показват традициите в бродирането не само в Хасковския край, но са от всички краища на българските земи. Носиите са както тракийски, така и от други етнографски области, но освен това има представени и традиционни женски дрехи от Татарстан, Уганда, Австрия.
Сред любопитните експонати е носия, която не може точно да бъде определена. "Има един експонат, който е много интересен, защото е малко спорен, защото в едно и също село има пет вида различни носии. Аз питах много хора де факто от кой район могат да го датират и откъде е по принцип, тъй като е спорно. Много е интересна, защото никой конкретно не е казал. А всички са братовчеди в това село. Аз смятам, че една хубава одринска престилка например ще й отива на носията", разказа Златка Господинова.
"Освен това, тъй като бях облякла (на откриването, бел.ред.) един сокай, така наречения килифаревски сокай, те казват - това нещо какво е? Казвам - това е още от болярско време, от Второто българско царство, така че няма как да не е българско", разказа Златка Господинова, която уточнява, че най-старите традиции при изработването на българските носии са от времето преди Възраждането. Тя дава за пример изложена дреха, която е направена по модел от стенопис на църква от 1330 г., която се намира в Сърбия.
Със своите вдъхновяващи фотографии, изпъстрени с различни идеи и гледни точки над творчеството на Иван Вазов, клубът по фотография "От черно до бяло", с ръководител Антония Грозева, спечели първо място в Националния конкурс "Вазова България" в град Сопот. Първо място спечели и Елисавета Добрева от клуб "Медийно студио" , с ръководител..
Родопският град ще бъде домакин на над 50 филма от 25 страни. Темата тази година е „храната“ и в по-дълбокия смисъл на думата, каза Христо Бакалски, директор на фестивала. Точно затова и първото заглавие, което ще видят зрителите, е канадския филм „Алманахът на Агата“ на Амали Аткинс. Сюжетът на филма представя 90-годишна жена, която..
Фестивалът Хасково РОК 2025 започна с участие на младежки рок групи от региона. На сцената излязоха КАРАТ от Свиленград, ХАЛА от Димитровград, както и хасковските формации STATE OF MIND и RUNT. Кулминация на първата фестивална вечер беше съвместното изпълнение на HELLION STONE и DILIAN, съобщиха от пресцентъра на общината. Тази вечер се очаква на..
Стефан Вълдобрев ще бъде гост на 16-ата международна среща на момчилградчани „Момчилград винаги в сърцето ми“ . Концертът му ще се състои на 24 юли от 20:30 часа в градския парк. Събитието е част от културната програма на традиционната среща, която събира хора с произход от Момчилград, живеещи в страната и чужбина. Във видеообръщение към..
Хасково посреща лятото с пъстра и наситена културна програма, която събира на едно място кино, театър, музика и социални каузи. Заместник-кметът Мария Вълчева разказа пред БНР Кърджали за акцентите в календара, сред които е и първото издание на Фестивала на българското кино . „Гледайки хубаво българско кино под звездите, хората споделят емоции...
От 7 до 14 юли Представителният танцов ансамбъл „Орфей” при Дома на културата в Кърджали с главен художествен ръководител Марияна Ликова ще участва в 4-то издание на Международния фолклорен фестивал „Новороден”, който ще се проведе в столицата на Косово - Прищина. Фестивалът, който има конкурсен характер, е с широко международно участие,..
Изключително успешен дебют направиха младите актьори от Театралното студио на български език при Езикова гимназия „Христо Ботев“ в XII-о издание на Театралния фестивал „Талантино“ в град Благоевград. Те се завърнаха с Голямата награда на Военния клуб - Благоевград, наградата за костюми, както и с индивидуален приз за актьорско майсторство на Акън..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478