Родителите могат да помагат в обучението на децата си по математика дори само като не ги стресират предварително, че тя е трудна наука. До този извод е достигнала Мария Митрева, учител с дългогодишен стаж и председател на регионалната структура в Кърджали на Съюза на математиците в България. Учителката от Езикова гимназия "Христо Ботев" гостува в студиото на Радио Кърджали в предаването „На чаршията, в чата“ с коментар по темата за „трудната математика“.
Вярна е констатацията, че има „глад“ за инженери, за учители по математика, по природни науки. Ситуацията е тази, тъй като няма достатъчно ученици, които да се насочват след завършване на средно образование към специалности и професии, в чиято основа е математиката, посочи Митрева. По думите ѝ от първи до четвърти клас родителите са изключително ангажирани (в образователния процес, б.р.) и работят учители, деца и родители. И там нещата се случват. Проблемът се появява от пети клас, когато започват да преподават различни учители и връзката се губи. Друга причина за намаляването на интереса към изучаване на математика от прогимназиален етап нагоре е, че родителите започват да налагат виждането, че математиката е трудна наука и някак оттеглят подкрепата си или предават „страховете си“ на децата.
Сред причините за отдръпването на учениците от математиката с нарастването на възрастта е липсата на достатъчно часове за упражнения и затвърждаване на новите знания. Преподаваният материал е по-скоро теоретичен, няма достатъчно практическа насоченост, което допълнително затруднява и демотивира учениците.
Въпреки че записват профил математика, малко са зрелостниците, които при завършването си избират втората им матура да е по този предмет. Причината е, че материалът, който се изучава в профила е сложен, по-близък до академичните програми, а държавният зрелостен изпит е върху изучаваното в годините преди това. На практика абитуриентите нямат време да се готвят за матурата.
Недостатъчна активност от страна на колегията при обсъждането на предлагани от министерството промени в учебното съдържание, програмите и плановете е забелязала Митрева.
Преподаването на математика изисква отдаденост от страна на учителя и постоянна актуализация на знанията, счита тя. Митрева изрази надежда повече млади хора да се насочат към професията и като цяло към точната наука.
Повече подробности можете да чуете в интервюто.
Още по темата:В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478