Арх. Петя Назърова, бивш главен архитект на община Кърджали, излезе с предложение за промени в законовите разпоредби, за да се пресече възможността за появата и на други казуси като този на сем. Силвия и Георги Барутчиеви от Кърджали. Мъжът е прикован към инвалидна количка след преживяно заболяване. Съпругата му е намерила възможност да кандидатства по програма на социалното министерство за помощ за изграждане на платформа, чрез която Георги да може да преодолява стълбищата с количката и да има по-пълноценен живот. За да се случи това е нужно разрешение от съседите за монтиране на платформа. Те обаче отказват.
„Най-свещеното човешко право е правото на пълноценен достоен живот и обществото трябва да го осигурява за всеки свой член. Това е безспорно. Предполагам, че никой не спори по това“, каза в ефира на Радио Кърджали арх. Петя Назърова. Тя изрази учудването си, че в Закона за етажната собственост се предвижда искане на разрешение от страна на съседите. „В такива екстремни случаи като този би трябвало законодателят да прескочи субективизма на съседите и да се съсредоточи само около проблема на болния човек“, изрази гражданската си позиция арх. Назърова.
Предложението ѝ е за промяна на текста в закона, който изисква съгласието на над 50 на сто от собствениците на жилища. „Идеята ми горе-долу да бъде такъв текст – поставянето на съоръжения за преодоляването на разликата между нивата в сградите в режим на етажна собственост, дали ще са подемни платформи с вертикално или наклонено движение, за осигуряване на достъпна среда на хора с увреждане, се извършва само с уведомяване на общото събрание и това уведомление е придружено с решение на ТЕЛК или друг медицински орган, (това вече ще се прецени), и конструктивно становище без да се изисква съгласие на съсобствениците“, посочи арх. Назърова. Тя направи уговорката, че предложението ѝ е от позицията на специалист по архитектурната част. За юридическата коректност на текста би трябвало да се погрижат специалистите в областта на правото.
„Един вход е отражение на цялото ни общество. Не може да считаме, че в него ще живеят хора изцяло позитивни и изцяло приятелски настроени към останалите. Този субективизъм би трябвало да бъде изчистен“, каза в заключение арх. Петя Назърова.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478