Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

3
Снимка: Facebook Исторически Музей - Свиленград

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни.

Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата. Според него, преди две години жителите на Свиленград са направили опит за подобна инициатива, но тя не е била реализирана. „Искаме веднъж завинаги да изчистим името на един достоен българин, участник в националноосвободителните борби на нашия народ“, заявява Гелимачев.

Д-р Дочков е бил активен в подпомагането на бежанци по време на кризата през 20-те години на XX век. Той е потомък на възрожденци, сред които известната старозагорска учителка Анастасия Тошева. Въпреки значимите му заслуги, много личности като него остават непризнати поради политически причини.

Гелимачев подчертава, че инициативният комитет си поставя за цел да поправи историческата несправедливост. Д-р Дочков е бил съратник на Пейо Яворов, с когото създават списание „Съвременник“ и вестник „Работник“. Дейността им ги свързва с левите идеи, което след 9 септември 1944 г. води до репресии срещу национални герои.

Финансирането на възстановяването на бюст-паметника ще бъде осигурено чрез дарения от бизнесмени и общественици. Обсъжда се той да бъде поставен на старото си място или пред болницата в Свиленград, тъй като улицата, която води към нея, носи неговото име. Инициативният комитет води разговори с кмета на града, местни журналисти и историци, за да ускори процеса.

В комитета участват Станимир Гелимачев, проф. Светлозар Елдъров, доц. Георги Граматиков, бившият директор на Държавен архив – ХасковоСтанислав Станилов и Вълчо Златилов, който е публикувал изследвания за делото на д-р Дочков. Очаква се съдействие и от Държавния архив на Турция, където се съхраняват документи за неговата революционна дейност.

Инициаторите се надяват паметникът да бъде възстановен за 90-годишнината от кончината на д-р Дочков. „Важно е да помним личности, които са дали толкова много за Свиленград, региона и България“, заключава Станимир Гелимачев.

Д-р Страшимир Дочков

Историческият музей в Свиленград пази историята за живота и делото на д-р Страшимир Дочков, за когото и до днес се разказват легенди. Той е последният български възрожденец и виден деец на националноосвободителното движение от началото на XX век, отдал живота си за обединението на Отечеството.

Роден през 1873 г. в Цариград, той е син на Иван Дочков – виден интелигент, публицист и радетел за църковна независимост. Малкият Страшимир учи в Сливен и по-късно в Солунската българска мъжка гимназия, която завършва с отличие през 1894 г. Следва естествени науки в Одеса, но е изгонен заради участие в социалистически кръжок. В България става учител в Чирпан и се сближава с Пейо Яворов, с когото се включва в националноосвободителните борби.

През 1898 г. е студент по медицина в Женева, а по-късно учи в Берлин, където защитава дисертация и получава титлата доктор на медицинските науки. Въпреки предложението да остане в клиниката на проф. Бергман, той избира да се върне в България, където работи като лекар в Битоля, Фере и Одрин.

След младотурската революция от 1908 г. д-р Дочков е избран за член на Окръжния революционен комитет в Одрин. През Балканската война е санитарен подпоручик, а в Първата световна война – майор. Работи като представител на Върховния административен съвет на Тракия и лекар в Одрин, където френските власти го определят като „много възпитан и интелигентен мъж с голямо влияние сред сънародниците си“.

През 1925 г. със съпругата си Елена Фотева се установява в Свиленград. Той отказва катедра в Медицинския факултет на Софийския университет и се посвещава на здравеопазването в региона. Работи за модернизация на медицинските услуги, създава здравни служби в 19 селища и въвежда нови методи на лечение, включително иглотерапия.

Д-р Дочков настоява за бюджетни средства за лечение на деца, предпазване от епидемии и откриване на станция за бременни жени. Със съдействието на властите изгражда модерно водоснабдяване и първата детска градина в Свиленград. Лекува бедните безплатно и дори им помага финансово за лекарства и храна.

Преждевременно умира от менингит през ноември 1936 г., оставяйки дълбока следа в историята на града. В негова чест гражданите на Свиленград издигат бюст-паметник, но след 9 септември 1944 г. той е унищожен. Костите му са извадени от гроба и изхвърлени, а синът му не успява да ги пренесе в Пловдив.

Днес улицата, водеща към „МБАЛ – Свиленград“, носи неговото име, а инициативата за възстановяване на паметника му е поредната стъпка към запазване на паметта за този изключителен лекар, общественик и патриот.

Чуйте още в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59
Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България Жоел Мейер и Нурай Садулов

Франция, мон амур! Еп.47

Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите:       Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..

публикувано на 01.04.25 в 20:31
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30