"Целта на маркирането и ветеринарния преглед е да се убедим на първо място, че птиците са в добро здравословно състояние, нямат никакви травми или други притеснителни признаци, за да живеят свободно в дивата природа", каза той.
От 2022 г. Българсксото дружество за защита на птиците, Фондация "По-диви Родопи" и испанска природозащитна организация работят по възстановяването на черния лешояд в българската част на Източните Родопи.
"Към момента в дивата природа сме освободили 30 птици. Всъщност три години по-късно можем да се похвалим, че имаме и първи гнездови опит, записан тази година. Имаме една двойка, които и в момента мътят своето яйце и с нетърпение очакваме средата - края на месец април, когато очакваме евентуално да бъде излюпено успешно първото малко в българската част на планината", каза Добромир Добрев.
Той припомни, че в гръцката част на планината - в националния парк "Дадя", се намира единствената естествена колония черни лешояди, но след пожарите миналата година там огромна част от гнездовото местообитание на вида е напълно унищожено.
Пуснатите на свобода в българската част през последните години се адаптират успешно не само в района на тяхното освобождаване, но и извън него, каза Добромир Добрев.
"Доста голяма част от времето те се придържат към района на освобождаване - това е района на град Маджарово, няколко от ивайловградските села, които са наоколо, също така и района на Студен кладенец. Много често пътуват и до съседна Гърция, където се намира естествената колония. Пътуват и до района на Сакар планина, където през последните години се е обособило важно място, на което се срещат с птиците от Стара планина."
Един черен лешояд може да измине за ден разстояние по 80, 120, 140 км, каза Добромир Добрев: "Имаме една-две птици, които обичат да опознават по-далечните земи. Наскоро една птица беше в Северна Македония в Албания, направил кръг през Западна Гърция и отново се върна в Източни Родопи. Такива скитания не са рядкост... Особено сега, пролетно време, могат да бъдат и очаквани, защото това е моментът на миграция, моментът, в който други птици се връщат от зимовищата си. Други птици пък тръгват да се скитат - които са по-млади и няма да се размножават в настоящия сезон. Така че картинката общо взето е динамична при лешоядните видове птици."
повече чуйте в интервюто в прикачения файл
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..
Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..
Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..
Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...
Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..
От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478