"Целта на маркирането и ветеринарния преглед е да се убедим на първо място, че птиците са в добро здравословно състояние, нямат никакви травми или други притеснителни признаци, за да живеят свободно в дивата природа", каза той.
От 2022 г. Българсксото дружество за защита на птиците, Фондация "По-диви Родопи" и испанска природозащитна организация работят по възстановяването на черния лешояд в българската част на Източните Родопи.
"Към момента в дивата природа сме освободили 30 птици. Всъщност три години по-късно можем да се похвалим, че имаме и първи гнездови опит, записан тази година. Имаме една двойка, които и в момента мътят своето яйце и с нетърпение очакваме средата - края на месец април, когато очакваме евентуално да бъде излюпено успешно първото малко в българската част на планината", каза Добромир Добрев.
Той припомни, че в гръцката част на планината - в националния парк "Дадя", се намира единствената естествена колония черни лешояди, но след пожарите миналата година там огромна част от гнездовото местообитание на вида е напълно унищожено.
Пуснатите на свобода в българската част през последните години се адаптират успешно не само в района на тяхното освобождаване, но и извън него, каза Добромир Добрев.
"Доста голяма част от времето те се придържат към района на освобождаване - това е района на град Маджарово, няколко от ивайловградските села, които са наоколо, също така и района на Студен кладенец. Много често пътуват и до съседна Гърция, където се намира естествената колония. Пътуват и до района на Сакар планина, където през последните години се е обособило важно място, на което се срещат с птиците от Стара планина."
Един черен лешояд може да измине за ден разстояние по 80, 120, 140 км, каза Добромир Добрев: "Имаме една-две птици, които обичат да опознават по-далечните земи. Наскоро една птица беше в Северна Македония в Албания, направил кръг през Западна Гърция и отново се върна в Източни Родопи. Такива скитания не са рядкост... Особено сега, пролетно време, могат да бъдат и очаквани, защото това е моментът на миграция, моментът, в който други птици се връщат от зимовищата си. Други птици пък тръгват да се скитат - които са по-млади и няма да се размножават в настоящия сезон. Така че картинката общо взето е динамична при лешоядните видове птици."
повече чуйте в интервюто в прикачения файл
Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..
Възпитаниците на Българското неделно училище „Отец Александър Чъкърък“ в Одрин ще честват 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий и българската просвета и култура, с тържествена програма. В празника ще участват преподаватели, родители, представители на българската общност и гости от Генералното консулство на България в Одрин. По..
"Бюджетът е функция на управлението на общината. Управлението на общината е спечелено от Движението за права и свободи. Те имат мнозинство в Общинския съвет, а такова мнозинство трябва да кажем, че никъде в България никой общински център няма. Така че отговорността за бюджета и за приемането на бюджета изцяло пада върху тяхната група и върху..
Резултат на много упоритост, постоянство и вяра е първата европейска титла по екипировъчен трибой на Радостина Лулова. Момичето от спортен клуб "Юнак" в Кърджали стана шампион в категория до 63 кг на първенството в Пилзен, Чехия. Радостта от победата се увеличава от факта, че шампион в своята категория стана съотборникът на Радостина Здравко Петров,..
"Радвам се, че успях да донесе радост на хората, които са ни гледали и че по някакъв начин съм бил част от това България да се прослави", това коментира в ефира на Радио Кърджали европейският шампион по екипировъчен трибой Здравко Петров. "Да чуя българския химн е момент, който съм чакал дълго време да се случи", коментира той. Двама бяха..
"Днес,12 май - Световен ден на медицинските сестри, поднасям своята дълбока признателност към всеки от вас, чиято всеотдайност, състрадание и професионализъм са в основата на грижата към пациента. Като лекар ви благодаря за всеотдайността, с която вдъхвате сила, сигурност и надежда. Продължавайте да бъдете светлина и стабилност в най-трудните моменти от..
Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478