Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е имала своята аристокрация пред средновековието, която е била не по-малко бляскава и горда от западноевропейската

Проф. Николай Овчаров представя втората книга от „труда на живота си“

Новият том е със заглавие „Аристокрацията на Второто българско царство“

| Интервю
Проф. Николай Овчаров
Снимка: БГНЕС

Проф. Николай Овчаров представя новата си книга „Аристокрацията на Второто българско царство“ във вторник, 15 април. Тя е своеобразно продължение на излязлата миналата година „Великите владетели на Второто българско царство“. Това е плод на почти половинвековен труд - проучвания, изследвания, археологически експедиции. „Това е един много дълъг труд, да го наречем романтично – трудът на моя живот“, обобщи в интервю за Радио Кърджали проф. Николай Овчаров. Той съобщи в аванс, че би искал и работи по това да направи този труд трилогия. След като е описал как са живели великите владетели и аристокрацията на Второто българско царство в първите два тома, третият ще посвети на живота и ежедневието на обикновените хора от това време.

„Хората повече ме свързват с Перперикон, с тракийските комплекси в Източните Родопи, но всъщност аз съм медиевист, човек, който се занимава със средновековна история и то с историята най вече на Второто българско царство през XIII-и, началото на XV-и век. Не случайно и разкопките ми в Източните Родопи са свързани до голяма степен с това“, припомни в ефира на Радио Кърджали проф. Овчаров дни преди официалната премиера на книгата си.

В новия том са разгледани не само писмените данни за епохата, но и археологическите данни, материалната култура, която ги подкрепя. Проф. Овчаров стъпва на информацията от изследването на редица паметници от епохата, които проучва повече от 40 години.

В книгата си той засяга тематика, която е много слабо засегната досега в родната историография, а именно - за българската аристокрация. „А въпросът за аристокрацията е много тясно свързан с един от въпросите, който много тормози специалистите през последните сто години – съществувал ли е феодализъм в България през този период?“, коментира професорът. Оказва се, че наистина в края на XIII-и, началото на XIV-и век на Балканите, в частност в България, има мощно навлизане на феодални отношения от Западна Европа, допълни той. „Може да се каже, че това е червената нишка в книгата за аристокрацията – а именно, създаването на една много близка, не еднаква, но много близка до западноевропейската феодална класа", поясни той.

При внимателната обработка на документите се оказва, че у нас има не просто само боляри – велики и мали, а цяла йерархична стълбица от родова аристокрация. По-ниските ѝ степени включват войници, витези, юнаци.

Книгата е и с богат илюстративен материал. „Читателите ще могат да видят замъците на българските аристократи такива, каквито сме ги разкрили“, посочи проф. Овчаров. Любопитните ще могат да се информират как са се обличали българските аристократи. Това става ясно от изображения, стенописи най вече в църквите от това време. Интересен факт е, че много повече са те в храмове, намиращи се в момента извън територията на днешна България. „Разбира се, към дрехите влизат и накитите като торкви, особено важно коланите – сребърните позлатени колани, които показват именно аристократичния ранг и са били предавани по наследство от баща на син. Жените също са имали своите аристократични белези. Това е много важен момент – сребърните позлатени и златните наушници се оказва че въобще не са само накити, а са всъщност белега за аристократичното достойнство на българските дами от този период“, допълни проф. Овчаров.

Сред особените достойнства на книгата той посочи и разработката на темата за навлизането в XIV в. на протохералдиката в българската аристокрация, „която си е истинска хералдика“. Не е случаен изборът на титулната корица – трите лъва, изобразени един върху друг, които марокански пътешественик забелязва върху щитовете на царските войни, минавайки през Търновград в края XIV в., а след това описва с включително с рисунка. „Тоест, гербът на България в края на XIV в. е бил в два варианта – единият разяреният лъв, а другият са трите лъва един върху друг, които ужасяващо много приличат на трите лъва върху английския герб“, посочи авторът.

Повече подробности можете да чуете в интервюто в прикачения файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Осигурен е транспорт за спектакъла "Пламъци на съдбата" на Перперикон

Поредното събитие в рамките на Дните на приятелството ще се случи тази събота, 26 юли, на Археологическия комплекс „Перперикон”. Община Кърджали осигурява превоз за всички, които искат да се потопят в атмосферата на древния тракийски обичай, свързан с огъня и виното. Автобусите ще чакат хората до Дома на културата в 19 часа. А малко..

публикувано на 23.07.25 в 14:05

Концерт на Белослава в Регионалния исторически музей в Кърджали

На 27 юли (неделя) от 21:00 ч. в двора на Регионалния исторически музей – Кърджали ще се състои концерт на Белослава. С него ще бъде отбелязан финала на фестивала "Дни на приятелството", организирани от Община Кърджали. Изпълнителката идва в Кърджали за втора поредна година по покана на кмета. Концертът ще се проведе пред сградата на музея, която е..

публикувано на 22.07.25 в 18:00

Представят "Пламъци на съдбата" на Перперикон

На 26 юли на Археологическия комплекс „Перперикон“ ще се състои поредното събитие от програмата на Дните на приятелството, организирани от Община Кърджали. Малко след 20:00 часа пред Културно-информационния център ще бъде представена възстановка на тракийски огнено-винен ритуал. В спектакъла „Пламъци на съдбата“ участват танцьорите от Представителния..

публикувано на 22.07.25 в 10:00

ОДК-Кърджали с две първи и едно второ място от национален конкурс

Със своите вдъхновяващи фотографии, изпъстрени с различни идеи и гледни точки над творчеството на Иван Вазов, клубът по фотография "От черно до бяло", с ръководител Антония Грозева, спечели първо място в Националния конкурс "Вазова България" в град Сопот. Първо място спечели и Елисавета Добрева от клуб "Медийно студио" , с ръководител..

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Започва Международният документален „Родопи филм фест“ в Смолян

Родопският град ще бъде домакин на над 50 филма от 25 страни. Темата тази година е „храната“ и в по-дълбокия смисъл на думата, каза Христо Бакалски, директор на фестивала. Точно затова и първото заглавие, което ще видят зрителите, е канадския филм „Алманахът на Агата“ на Амали Аткинс. Сюжетът на филма представя 90-годишна жена, която..

публикувано на 10.07.25 в 11:22

Хасково РОК 2025 стартира с младежки групи и благотворителна кауза

Фестивалът Хасково РОК 2025 започна с участие на младежки рок групи от региона. На сцената излязоха КАРАТ от Свиленград, ХАЛА от Димитровград, както и хасковските формации STATE OF MIND и RUNT. Кулминация на първата фестивална вечер беше съвместното изпълнение на HELLION STONE и DILIAN, съобщиха от пресцентъра на общината. Тази вечер се очаква на..

публикувано на 05.07.25 в 11:05
Стефан Вълдобрев

Стефан Вълдобрев ще участва в срещата на момчилградчани

Стефан Вълдобрев ще бъде гост на 16-ата международна среща на момчилградчани „Момчилград винаги в сърцето ми“ . Концертът му ще се състои на 24 юли от 20:30 часа в градския парк. Събитието е част от културната програма на традиционната среща, която събира хора с произход от Момчилград, живеещи в страната и чужбина. Във видеообръщение към..

публикувано на 05.07.25 в 10:06