На 25 април отбелязваме Световния ден за борба с маларията – смъртоносно заболяване, пренасяно от комари, което ежегодно причинява смъртта на около един милион души по света. Световната здравна асамблея учредява този ден през 2007 година с цел да се подчертаят глобалните усилия за контрол и превенция на болестта.
„Последните случаи на малария в нашата област са регистрирани през 1960 година. Тогава са отчетени два случая, но оттогава насам не сме се сблъсквали със заболяването“, обясни д-р Кадрие Христова от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Кърджали.
Маларията е остра трансмисивна инфекция, която се предава чрез ухапване от заразен комар. Паразитите, пренасяни чрез слюнката на комара, попадат в кръвообращението на човека, размножават се в черния дроб, а след това заразяват червените кръвни клетки, които впоследствие се разрушават. Заболяването се характеризира с втрисане, висока температура, анемия, уголемяване на черния дроб и слезката.
„Най-често маларията се среща в тропичните райони. В България ваксина срещу малария не се прилага, тъй като страната не е рискова. Ваксини се използват в държави като тези в Африка, където заболяването е ендемично. Въпреки това, маларията е лечима, но ключово значение има навременното ѝ диагностициране, тъй като симптомите ѝ често се припокриват с други заболявания“, допълни д-р Христова.
В допълнение към разговора, д-р Христова сподели информация за предстояща инициатива – Европейската имунизационна седмица, която ще се проведе между 27 април и 3 май. Целта на кампанията е да се повиши обществената информираност относно значението и ползите от ваксините.
„Ще се обърне специално внимание на родителите и децата, които имат пропуски в имунизационния си статус. Това ги поставя в риск и ги прави уязвими към ваксинопредотвратими заболявания“, каза още тя. Родителите могат да получат информация по телефона или на място в РЗИ.
„Винаги сме готови да отговорим на въпросите на гражданите и да им помогнем с насоки относно ваксинопрофилактиката“, увери д-р Христова.
Чуйте още в прикачения файл.
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478