Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Габриела Минова:

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

| Интервю
3
д-р Габриела Минова

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата. Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И. Пирогов". Тя беше част от екипа специалисти, които извършиха в Кърджали високоспециализирани профилактични прегледи по програма „Детско здраве“.

В кампанията беше регистриран сериозен интерес към профилактичните прегледи от уролог. При предварително записани 39 деца, специалистът е прегледала 51 в рамките на деня. Това обаче не е изненада за нея, защото детските уролози са малко – в цялата страна са едва около четирима-петима. „Като специалисти сме много търсени точно по тази причина. Първо защото нашата патология е разпространена. Не е инцидентно – едно на сто или едно на петдесет. При нас урологичните заболявания са чести“, поясни още тя.

Най-честата грешка, която правят родителите е, че не водят децата си на профилактични прегледи. Втората е, че очакват да им мине от само себе си, не се вслушват в препоръките на лекарите децата да бъдат оперирани, наблюдавани, посочи д-р Минова. „Много често идват деца с криптохизъм (скрит или неслязъл до скротума тестис), на които им е било препоръчано да се оперират, но те искат да чуят второ мнение, трето мнение. Може би се консултират с някой друг който казва – може би ще слезе по-късно, я го понаблюдавайте, я го почакайте. Но кой ги наблюдава – самите родители, не колега уролог“, коментира специалистът.

Чести са случаите и на деца с нощни напикавания, а също и такива по на три-четиригодишна възраст, които все още са с памперс.

Сред сериозните проблеми на съвременното ежедневие е рядкото пиене на вода и рядкото ходене до тоалетна.

„Много рядко личните лекари се занимават с инструкция на майките как да се отнасяме към момчетата, към забелването – кога, защо, кога не се пипа. По-скоро се опират на препоръки, че децата ще се оправят сами във времето, когато пораснат или препуциума ще се отлепи сам. Да, случва се и така, но доста рядко. Трябва ангажимент. Трябва да се случат нещата постепенно. Трябва детето да се свикне от ранна възраст, че това е част от цялостната хигиена“, препоръча урологът.


По време на профилактичните прегледи в Кърджали е имало и деца с проблемни обрязвания. „Случва се, може би. Хубаво е да се избегне. Бих препоръчала на родителите да се прави в болнични условия, не в домашни. При нас, в отделението се прави под анестезия. По такъв начин не се причинява стрес на детето“, коментира урологът.

„Прегледът от уролог не е задължителен, но хубаво е преди двегодишна възраст най-късно да се случи, да знаем, че всичко е наред, че няма малформации на члена. През това време децата ще бъдат видени от колегите ехографисти, ако има нещо ще е сигнализирано, нещо, което се проследява, например малформация на бъбреци, уретер и мехур. Другото, което е– абсолютно ще сме сигурни, че тестисите са долу, че няма никаква патология. Оттам нататък да се виждаме само при нужда“, препоръча д-р Минова.

При момиченцата проблемът е, че не ходят редовно в тоалетна, „че стискат“, посочи специалистът. „Трябва да се научат да пишкат редовно. Проблемът е, че стискат. Почват от ранна детска възраст заради мръсните тоалетни в училищата, големите блъскат, госпожата се сърди, като закъсняваме. В тази посока трябва да вървят възпитателните мерки при момичетата“, каза още тя.

Нормата за пишкане е шест до осем пъти на ден.„Трябва да ги научим през два и половина-три часа. Трябва да се случват ритмично нещата, защото те най-напред се научават да стискат и след това ние трябва да ги научим да пишкат“, допълни д-р Минова.

Много често причина за по-късната поява на нощните напикавания е именно стискането, нередовното ходене в тоалетна.

Изключително важно е децата да бъдат контролирани – и хигиената, и ходенето в тоалетна, за да бъдат избегнати проблеми.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Димитър Печилков

Сърдечно-съдовите заболявания се "подмладяват"

Подмладяване на сърдечно-съдовите заболявания констатират специалистите в последните години. „В детска възраст наблюдаваме подмладяване на едни сърдечни заболявания, като артериална хипертония... Има и други заболявания, които преди много рядко сме срещали и сме виждали, като тромбози, тромбофлебит, белодробен тромбоемболизъм, които бяха..

публикувано на 29.04.25 в 13:34

Проф. Цветомир Димитров: Здравната култура в Кърджалийско е на добро ниво

Сред специалистите, които реализираха в Кърджали високоспециализираните безплатни профилактични прегледи с цел скрининг на заболявания в детска възраст беше и проф. д-р Цветомир Димитров, изпълнителен директор на Университетска Първа МБАЛ - София "Св. Йоан Кръстител". В кампанията "Детско здраве", която се проведе за 12-ти път в МБАЛ "Д-р Атанас..

публикувано на 29.04.25 в 11:33

Кърджали с нов Център за деца с увреждания: „Грижата е на изключително високо ниво“

Нов Център за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания отвори врати в Кърджали. Той е част от по-широка структура – Център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания (ЦКОДУХС), създаден като лечебно заведение с амбициозна програма за грижа и развитие. „С постановление на Министерския съвет от юли миналата..

публикувано на 29.04.25 в 11:05
Снимка Фейсбук

Айлин Пехливанова: ДПС няма монопол над младите турци

 Хората от регионите със смесено население вече търсят  реализация чрез партиите, които работят за тях, и районите, в които живеят. Капсулата на етническия вот в Делиормана вече е разчупена. Това казва Айлин Пехливанова, народен представител от Шумен, издигната и избрана от ПП "Продължаваме Промяната".  ДПС вече няма монопол над младите турци, смята..

публикувано на 28.04.25 в 12:34