Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа.
Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите.
И обещават словомъдрието, рисуването и виното да прегърнат почитателите на изисканото слово и красивата фраза. 
Заповядайте да бъдем заедно в приключението, настояват те.
Последната среща на поета в Кърджали бе във Военния клуб, а преди това - по време на празника на Терлика в Дъждовница. 
Николай Милчев още помни своите приятели тук - поетесата Роса Соколова, Лили Петрова и организаторката на събитието Радост Николаева. В социалните мрежи той написа:
"Така, както виното слиза бавно в човека и го повежда в други светове, така, надявам се, и поезията - стих по стих, помага на човека да се лекува, поне за малко да е щастлив. Животът е дар, благословия, понякога - наслада, понякога болка. И тъкмо виното и поезията съединяват всичко в едно и го омесват, и пренасят душите ни в други селения". 
Глътка по глътка и стих по стих - да вървим един към друг. 
Чакам ви с думи и книги, които имам, да си четем и говорим за любов".

Николай Милчев е роден на 1 февруари 1958 г. в Плевен.

Завършва българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.

Заместник главен редактор на вестниците „Средношколско знаме“ и „Клас“, член на редакционната колегия на сп. „Родна реч“. Публикува в целия литературен печат. Негови стихове са излъчвани по Българско национално радио, Българска национална телевизия и др. Автор е поетични книги за възрастни и деца, на текстове за детски песни, на детския мюзикъл „Таласъми без налъми“ и на белетристика. Води предаването „Поетична сряда“, където представя над 50 млади автори.

Работил е тридесет години като учител по български език и литература.

Бил е член на Съюза на българските писатели.

Носител е на наградата за детска литература "Петя Караколева", на наградата на Лигата на българските писатели в САЩ и по света за сборника с разкази „Ябълковият човек“ (2021), на призове с национален и регионален характер.

Eдната от книгите му, "Пейзажи с Лолита" е издадена от ателие за българска детска литература на Весела Фламбурари„Upper earth books“, 2018.

Ето още за писателя https://bnr.bg/kardzhali/post/101787353/pisatelat-nikolai-milchev





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07