Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добромир Добрев, БДЗП: Вече се оформи група от български черни лешояди в Източните Родопи

5
Черни лешояди
Снимка: Богдан Боев, БДЗП

Още седем черни лешояда пристигнаха от Испания в Източните Родопи, за да станат част от амбициозния проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите” за възстановяване на този величествен вид в България. Тяхното пристигане отбелязва поредната крачка в усилията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Фондация „По-диви Родопи“, които от 2022 г. работят по програма за завръщането на черния лешояд в района на Родопите и сформирането на колония в България. 

След дългия преход от 3300 км от Испания до България, птиците пристигнаха "малко уморени от пътя със сигурност, понеже разстоянието е огромно, но друг вариант за транспорта, освен сухопътния няма", обясни Добромир Добрев от БДЗП. Бусът е специално адаптиран и с вентилация, уточни той и добави: "птиците пристигнаха здрави, бяха прегледани от ветеринар и впоследствие освободени във волиерата, където ще прекарат следващите пет-шест месеца за адаптация."

Целта е да привикнат към местните условия и постепенно да придобият местни навици, особено като виждат и са заедно с вече освободените лешояди, които също обитават тази територия, но извън огражденията.

Този път черните лешояди са пет женски птици и две мъжки. Те ще балансират съотношението на половете в природата, след като бъдат освободени, тъй като в момента мъжките птици са малко повече, коментира Добромир Добрев: "Има значение по принцип съотношението на половете - трябва да е относително равен броят им."

Добромир Добрев в момента, когато пуска черен лешояд в адаптационната волиера

В момента черните лешояди в Източните Родопи са 33 птици. "Можем вече да говорим със сигурност за група, която се придържа и в момента обитава мястото на освобождаване. А да не забравяме, че тази година отбелязваме и четири сформирани двойки в района, една от които имаше яйце, за жалост неуспешно беше мътенето", обясни Добромир Добрев. Признаците на групата и бъдещата колония се забелязват обаче в уседналостта на черните лешояди в този район. 

"Те бяха взели гнезда, отбраняваха ги, имаше строителство, пазеха успешно своите територии. Така че със сигурност имаме един успешен сезон. Разбира се, трябва да отчетем факта, че птиците, които освобождаваме, са една идея по-млади, тоест не са полово зрели все още, те съзряват на 4-5-годишна възраст. Птиците, които ние освобождаваме, са на две календарни години", каза Добромир Добрев.

Черният лешояд е една от най-редките птици на Балканите. В България видът е бил широко разпространен в миналото, но преди около 25 години изчезва като гнездящ. През 80-те години в Източните Родопи има данни за няколко двойки, като последната постоянно гнездяща двойка е документирана край язовир Студен кладенец през 1993-та година. В Националния парк „Дадя“ в Гърция се намира последната естествена колония черни лешояди на Балканите. Въпреки че колонията наброява 44двойки, ограничените й размери и темпове на растеж на популацията означават, че естественото им разселване е малко вероятно. Поради тази причина през последните няколко години екипите на БДЗП и Фондация „По-диви Родопи“ започнаха инициатива за завръщането на вида. Сега, благодарение на международното сътрудничество, тези птици отново летят свободно в Родопите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фестивалът "Фолклорна плетеница" в Приморско събра таланти от цялата страна и чужбина

Приморско отново стана сцена на българския фолклор по време на шестото издание на танцовия и музикален фестивал „Фолклорна плетеница“, организиран от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско. В продължение на три вечери, амфитеатърът в морския град прие десетки фолклорни състави и индивидуални изпълнители от почти всички краища на страната,..

публикувано на 26.07.25 в 18:00

Село Жълтуша се готви за селищния си празник на 2 август

Село Жълтуша отново ще събере стари и нови приятели за традиционния си селищен празник, който ще се проведе на 2 август. Организатори на събитието са кметството на селото и изселници, които всяка година се завръщат в родното място, за да поддържат живи традициите и връзките между поколенията. Веселин Буров, който въпреки че живее в София, активно..

публикувано на 26.07.25 в 16:30

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15