Кърджали отново се докосна до магията на българския фолклор чрез впечатляващия концерт-спектакъл „Диви ягоди“ на Държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. Събитието, което се състоя пред пълна зала, донесе истински празник за сетивата и душата на публиката – среща с традицията, красотата и живата памет на България.
Под художественото и музикално ръководство на Георги Андреев – директор и диригент на ансамбъла, зрителите се потопиха в пъстроцветна фолклорна вселена. Хореографиите, дело на Ивайло Иванов, главен хореограф, впечатлиха с динамика, синхрон и сценично богатство. Хорът бе воден от диригента Георги Генов, а гайдарят Костадин Атанасов изпълни ролята на концертмайстор.
Програмата на „Диви ягоди“ включи жанрово и етнографски разнообразие, с произведения, вдъхновени от различни фолклорни области и културни пластове. Сред акцентите на вечерта бяха:
„Каракачани“ – музика Георги Андреев, хореография Ивайло Иванов
„Аврам Авину“ – еврейска народна песен, солисти: Нели Андреева, Сорина Богомилова
„Спомен за Арарат“ – с арменски дудук, изпълнен от Любомир Желев
„Сватба в Първомайско“ – с виртуозните изпълнения на Костадин Атанасов (кларинет), Георги Върбанов (тромпет), Денис Колев (акордеон), Генадий Рашков (тъпан)
„Танц в 9/8“, „Арамии“, „Празник в Чеч“, „Дунавска плетеница“ – музика Георги Андреев, хореография Ивайло Иванов
„Думай, Злато“, „Ой, ела ми, Фелидже“, „Чичовата“, „Гледай ме, Айше“ и още редица вокални и инструментални бисери, сред които и „Автентични шопски песни“.
Средните Родопите бяха представени с песните „Овньо, льо“ и „Чоко, чернооко момиче“ в изпълнение на златоградчанката Таня Скечелиева.
Сцената оживя с пъстри носии, пулсиращи ритми и силна емоционалност. Всеки танц и всяка песен разказваха история. Публиката възнагради артистите с бурни аплодисменти.
„Диви ягоди“ не беше просто спектакъл – беше пътуване през българската душевност, представено с безупречен професионализъм и артистична страст. И още веднъж ансамбъл „Филип Кутев“ доказа защо е еталон в света на българския сценичен фолклор.
Снимки и видеа може да видите в страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478