Дванадесет години след откриването на граничния пункт „Маказа–Нимфея“ собственици на имоти в Гърция, през чиито терени преминава пътят от българската граница до включването му в магистралата „Егнатия Одос“, все още не са получили обещаните обезщетения от отчуждителните процедури.
Проблемът беше повдигнат в гръцкия парламент от депутата Йозгюр Ферхат от област Родопи и партия „Нова левица“, който официално отправи питане към Министерството на инфраструктурата и транспорта. Според него ситуацията е тревожна, тъй като голяма част от засегнатите граждани чакат компенсации вече повече от десетилетие.
Отговорът на министерството потвърждава, че процесът на отчуждаване, стартирал още през 2014 г., е претърпял значителни забавяния. Въпреки че още през 2016 и 2018 г. Апелативният съд в Комотини е издал решения, определящи графици за плащания, голяма част от обезщетенията все още не са изплатени.
Според член от Закона за пътищата в Гърция, ако сумите не бъдат изплатени в срок от 18 месеца след решението на съда, отчуждаването се счита за невалидно. Това допълнително поставя под въпрос законността на цялата процедура.
Министерството също така посочва, че за да се ускори процесът, собствениците трябва да подадат писмено искане за продължаване на процедурите. Очаква се да бъде издадено ново административно решение и да се изготви актуализиран график за плащания.
Докато гръцките граждани все още чакат своите обезщетения, в България отчуждителните процедури за трасето на пътя към „Маказа“ са завършени още преди реалното строителство да започне. От българска страна пътят беше построен и открит значително по-бързо.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478