Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца плетоха кошери и научиха за пчелите в Деня на свети великомъченик Прокопий

Снимка: БНР Кърджали
В деня на почитания от пчеларите свети великомъченик Прокопий деца от Кърджали плетоха тревни кошери, видяха на живо пчелни пити и аксесоари, научиха за значимостта на пчелите за живота на планетата Земя и за създаването на меда. 
Това се случи в една от залите на Регионален исторически музей – Кърджали. Уредникът от отдел „Природонаучен“ Галена Вълова разказа за тези представители на фауната, а потомственият пчелар Мехмед Реджеб показа на децата реални атрибути от живота на пчелите. Децата видяха на живо кошер, пчелна пита, прибори за опушване, за вадене на пити, пчеларски костюм против ужилвания. 
Едно от важните неща, които малчуганите научиха, е, че не трябва да се страхуват от пчелите, както и че ако не ги дразнят - няма да ги нападнат. В илюстрации те видяха как се раждат пчелите, как правят меда или целия житейски път на една пчела, който е между 30 и 45 дни в топлите месеци, а в студените може да достигне до няколко месеца. На финала малчуганите имаха възможност да се включат и в плетенето на тръвен кошер, познат от миналото, а също да намажат такъв с глина, както се е правило в миналото. 
За БТА потомственият пчелар Мехмед Реджеб разказа, че една пчела, според различни източници, може да измине на едно излизане от кошера до 3 километра в търсене на прашец. Той отбеляза и тревожни тенденции, като обясни, че откакто се помни, не се е налагало през юли пчелите да е нужно да се подхранват. Предишни години до този момент на годината пчеларите са вадели поне два пъти мед, а сега се наблюдава намаляване на количествата произведен мед. „Това е така по няколко причини - една от тях са високите температури, които влияят на цъфтежа на растенията, както и на хибридните растения като слънчоглед и други видове, които не отделят прашец и нектар. Няма ги естествените растения, а много малко хибридни растения пускат нектар“, коментира Мехмед Реджеб. А за измирането на пчелите и все по-намаляващият им брой той коментира, че сред пчеларите се тиражират две твърдения. Едното е свързано с вноса на пчелни майки от други държави, с което в кошерите се пренасят болести. Второто касае използваните по растителните култури препарати - вещества, които навлизат през листата на растенията в цветоноса, а оттам и в меда, който служи на пчелите зимно време за храна. Използвайки този мед, те те губят ориентация и не могат да намерят обратно кошера си, което води до загиване.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Ардинско се борят с безводието и това лято, близо 10 села са на воден режим

Безводието в част от населените места в община Ардино вече се превърна в хроничен проблем. Към момента селата в района на Горно Прахово – Башево, Долно Прахово, Търна, Чернигово, както и населени места в района на Боровица, са на воден режим. Това каза за Радио Кърджали кметът на общината Изет Шабан. „ Проблемите с..

публикувано на 10.07.25 в 10:55

Иззети са над 100 млн. къса цигари от нелегална фабрика за цигари

Най-голямата до момента нелегална фабрика за цигари е разбита при акция на ГДБОП и Върховната касационна прокуратура. Фабриката се е намирала в землището на село Момково, област Хасково. На място са били открити над 100 милиона къса цигари от различни марки. Намерени са и голям брой машини за производство на цигарите в подземни тайници.  Очаква се в..

публикувано на 10.07.25 в 10:18

В Парламента се обсъжда системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност"

Парламентът ще обсъди въвеждането на системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност". Точката е първа в дневния ред на депутатите. Законопроектите за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането са внесени от Министерския съвет и от Иван Минев и група народни представители за застраховката "Гражданска отговорност" при..

публикувано на 10.07.25 в 09:22

Две парламентарни комисии обсъждат резултатите от срещата на върха на НАТО в Хага

Две комисии в парламента - по отбрана и външна политика - ще обсъдят резултатите и решенията от срещата на върха на НАТО в Хага от края на юни.  На срещата беше решено, че до 2035 година средствата за отбрана трябва да са 5 процента от БВП на страните членки. 1,5% от тях трябва да е заделен за изграждането на инфраструктура.  На отделно заседание..

публикувано на 10.07.25 в 09:05

Времето ще е с променлива облачност

Днес облачността ще е променлива, над много райони намаляваща до слънчево. Изолирани краткотрайни превалявания ще има само в планините в Югозападна България. Ще остане ветровито с умерен, временно силен запад-северозападен вятър. Максималните температури в по-голямата част от страната ще са между 25° и 30°.

публикувано на 10.07.25 в 08:50

Ерол Мюмюн: Приходите от „Синя зона“ ще бъдат вложени в подобряване на инфраструктурата

Обществено обсъждане за предстоящото повишение на цените за паркиране в обсега на Синята зона в Кърджали се преведе снощи в голямата зала на Бизнес инкубатора. Само едно писмено предложение от гражданин е постъпило в общинска администрация, останалите две са били от политически партии – Възраждане и продължаваме промяната, обяви..

публикувано на 09.07.25 в 21:28

Забраняват се мобилните телефони в училищата

В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..

публикувано на 09.07.25 в 16:50