Великобритания започва да излиза от кризата, сочат последните данни за икономическото развитие на страната през миналата година. Въпреки това представители на правителството предупреждават, че все още е рано да се ликува.
Британският статистически институт оповести, че през 2013-а година икономиката на Обединеното кралство се е развивала най-добре след началото на кризата преди шест години. Брутният вътрешен продукт е отбелязал ръст от 1,9%, като повечето сектори са регистрирали скок в развитието си.
Последните данни потвърждават оповестената по-рано този месец информация, която показва, че броят на незаетите във Великобритания е намалял със 167 хиляди души. Безработицата на Острова сега е спаднала до 7,1%.
Наскоро и Международният валутен фонд значително увеличи прогнозата си за икономическия растеж на Обединеното кралство през 2014-а година. Експертите на организацията очакват ръст от 2,4 на сто. Ако това стане, то Великобритания би се развивала най-бързо сред страните от Европейския съюз.
Въпреки това оповестеният икономически растеж продължава да е доста по-нисък от този през 2007-а, годината преди да се разрази кризата. Това е и причината, поради която министърът на икономиката Винс Кейбъл заяви в интервю за Би Би Си, че все още става дума за крехък процес.
Трябва да възстановим икономиката, да я ребалансираме и това ще отнеме време. Трябва да повишим износа, да привлечем повече инвестиции, да предотвратим повторен срив на имотния пазар и трябва ясно да заявим, че това е дългосрочна работа, която не свършва днес, посочва Винс Кейбъл.