Изтича срокът на спасителната програма за Гърция. Днес Атина трябва да плати и един милиард и шестстотин милиона евро задължения към Международния валутен фонд. Премиерът на страната Алексис Ципрас даде да се разбере, че страната му днес няма да извърши плащане към Фонда.
В обширно интервю по гръцката държавна телевизия Ципрас заяви, че ако на предстоящия на 5-и юли референдум гърците изберат да продължат да се придържат към икономиите, предписани от кредиторите, той ще уважи това тяхно решение. Ципрас обаче призовава народа да гласува с "не" в неделя: Колкото е по-голямо участието на избирателите и повече хора гласуват с "не", толкова е по-голяма възможността за реален рестарт на преговорите, така че – да поемем курс към съживяване, каза Ципрас.
Според него отрицателният вот ще направи Атина по-силна в Брюксел: Целта ни е референдумът да бъде последван от преговори, за които ще бъдем по-добре подготвени, изтъкна премиерът и предупреди Европа да прецени последиците от евентуалното излизане на страната от еврозоната: Не мисля, че искат да ни изхвърлят от валутния съюз и няма да го направят, защото цената ще бъде твърде висока.
Алексис Ципрас намекна, че страната му няма да плати сумата от милиард и шестстотин милиона евро на Международния валутен фонд, като обясни, че гръцките банки се задушават.
Нараства гражданската инициатива „Оставаме в Европа“. Днес проевропейските сили организират и демонстрации. Започва и агитация в подкрепа на Да на референдума в неделя, като организатори са кметовете на Атина и Солун, подкрепени от повечето общини. В търсене на изход от ситуацията “да издържим до понеделник“ гърците ограничиха личните си разходи до най-необходимото – предимно хранителни стоки. Опашки пред бензиностанциите няма, цената на бензина не е променена от миналата седмица. Няма липса на лекарства или стоки от първа необходимост.
Въпреки слуховете снощи за разменени и отхвърлени поредни предложения между Брюксел и Атина, до този момент няма официално потвърдени никакви разговори между представители на европейските институции днес и гръцки политици.
Отказът на премиера Алексис Ципрас да приеме условията на кредиторите за бюджетни икономии накара еврогрупата да откаже миналата събота по-нататъшна отсрочка по спасителната програма на Гърция и така я остави без пари до днешния ден, в който тя трябва да плати над милиард и половина евро на МВФ до 18 часа Вашингтонско време или полунощ централноевропейско време.
Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер обяви, че няма ново предложение за Ципрас, освен вече направеното. В програмата на другия председател – на Европейския съвет – Доналд Туск също нищо не е записано. След срещата с китайския премиер снощи, Туск заяви, че шансовете за решение ще намалеят, ако в неделя на референдума гърците отхвърлят пакета от реформи: Ако някой твърди, че правителството ще има по-силни преговорни позиции при отказ на референдума, това не е истина. Опасявам се, че при подобен резултат ще има дори още по-малко възможности за преговори.
Ако Атина не плати на Фонда днес, следващата важна стъпка е във Франкфурт в сряда – заседанието на Управителния съвет на ЕЦБ, която все още поддържа жизнеспособността на гръцките банки.
Вече е възможно Гърция в крайна сметка да излезе от еврозоната, въпреки че Европейската централна банка не иска това, заяви Беноа Кьоре от Изпълнителния съвет на ЕЦБ, съобщи Ройтерс. Това е най-директното досега признание от висш служител на ЕЦБ, че е възможно Атина да напусне еврозоната, след като прекъсна преговорите за споразумение "помощ срещу реформи" и свика референдум на 5-и юли. Кьоре каза, че ако гърците гласуват с "да", няма съмнение, че властите в еврозоната ще намерят начини да изпълнят ангажиментите към Гърция. Ако обаче надделее отрицателният вот, би било много трудно да се поднови политическият диалог, заяви той в интервю за френския вестник "Лез еко".
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА