Таблетите и смартфоните са любимите играчки на децата до 8 години и в България. Това потвърждава изследване на Националния център за безопасен интернет. Според повечето анкетирани родители интернет помага на децата им да общуват със своите връстници.
Таблетите и смартфоните освен у дома се ползват също в училищата и детските градини, където обаче тези устройства или се забраняват, или липсват ясни правила за употребата им.
Това, което един родител ни отговори на въпроса, има ли правила в детската градина за употребата на таблета, да, има, когато децата спят, учителката го ползва, каза Луиза Шахбазян от Националния център за безопасен интернет.
Интернетът ни помага за забавачка и да контролираме децата си, когато са на път, казват родителите и смятат, че интернет не крие рискове за децата им, защото са твърде малки. Реалността обаче сочи друго:
Вредно съдържание, съдържание с насилие над хора и животни се намира средно на два клика от това, което е подходящо за деца.
Интернет се използва от децата и за печелене на пари, сочат още данните от изследването:
Едно от децата се оказа, че е разбрало как да прави профили във фейсбук и ги продава срещу 50 стотинки на други деца.
Препоръките от проучването са дигиталната и медийната грамотност да станат част от задължителното учебно съдържание, а училищата и детските градини да изготвят ясни правила и практики за безопасно сърфиране в мрежата.
По повод днешния Международен ден за безопасен интернет Георги Апостолов , координатор на Националния център за безопасен интернет, каза в "Преди всички", че според проучванията децата са в интернет от все по-ранна възраст с мобилно компютърно..