Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Без опашки преминава изборният ден в Мюнхен.
По последни данни 1400 български граждани са гласували за държавен глава в трите секции в Генералното консулство на България в баварската столица, където се намира най-многобройната българска общност в Германия.
Два часа преди края на изборния ден потокът от гласоподаватели в Генералното консулство в Мюнхен не намалява, но все още е рано да се каже дали избирателната активност е по-ниска с първия тур на изборите за президент и вицепрезидент. За да гласуват тук, много български граждани пропътуваха над 100 километра, за да стигнат до най-близката до населеното им място избирателна секция - тази в Мюнхен, но заради добрата организация на изборния процес и помощта на доброволци, избирателите изчакват до пет минути, за да пуснат гласа си.
По данни на Баварската статистическа служба, близо 8 000 български граждани живеят в Мюнхен, а в цялата федерална провинция Бавария те са близо 30 000 души. Изборите се провеждат в 12 избирателни секции в 8 града във Федералната република.
На първия тур на президентските избори броят на гласувалите там беше рекордно висок - 2 100 души, но на избирателите има се наложи да чакат над 2 часа, за да гласуват.
Според Антоанета Тончева, доброволец, който подпомага изборния процес в Германия, причината за по-малкото хора е, че те не припознават нито един от двамата кандидати за свой фаворит. Тончева е пропътувала близо 150 км. от германския град Регенсбург, за да гласува в най-близката до населеното ѝ място секция - тази Мюнхен:
Гласувах, да. Този път много бързо поради това, че в 30 секция няма кой знае колко голям наплив, попълних декларацията си за пет минутки, а така също и гласувах за пет. Според мен, това е протестен вот от липсата на избор за подходящ кандидат, те просто гласуват на инат. Те гласуват в знак на протест с надеждата, че най сетне нещо ще се промени. Това е вик за промяна според мен.
Ето и част от мненията и настроенията на сънародниците ни в Мюнхен. Запитани защо и за какво гласуват те заявиха:
Вече две години съм в Германия и общо взето гласувам тук, защото искам да се приберем в България, но за да се приберем в България трябва да има някой, който да е по-добър президент и да защитава интересите на младите хора, за да остават в България, а не да заминават в чужбина.
За да се оправи България. Искам по-добро бъдеще за детето си. В България трудно мога да го издържам.
Всички се надяваме за едно по-добро бъдеще за България. Аз съм с внучето си и се надявам той да живее по-добре от нас.
Гласувам за един президент, който наистина показва какво представлява истинската България. За съжаление обаче нашето бъдеще е тук.
От една година съм в Германия. Доволен съм. Държавата е добре устроена. Работя на летище Мюнхен. Дошъл съм от Стара Загора. Казвам се Петър Петров. Винаги съм се гордял, че съм българин. Трябва да покажем отношението си към тези, които ни управляват и тези, които ще ни управляват.
Освен въпросът кой ще бъде следващия държавен глава, силно коментирана сред гласуващите българи в Мюнхен е темата дали ще се стигне до предсрочни парламентарни избори. Мнозина смятат, че не е редно да се обвързва вотът за президент със стабилността на правителството. Други прогнозират тежка политическа зима:
Пряка връзка ми е трудно да видя. Не виждам корелация между двете.
Това е още един шанс за хората да дадат своя глас за някаква промяна.
Това, което се случва е изнудване от страна на премиера. Той няма право да предизвиква политическа криза. Това не е хубаво, но аз лично съм готов да я видя.
Ще има голяма политическа криза.
В България ще има стабилност, според мен. Просто нашата държава зависи прекалено много от външни сили и не мисля, че с или без Бойко Борисов в момента нещо радикално в курса на държавата може да се промени.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА