В 38 общини няма нито една аптека, сключила договор със Здравната каса, а само в 5 на сто от аптеките се приготвят лекарства. Това заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз професор Илко Гетов. Според него, за да се подобри достъпът на хората в трудно достъпните райони до аптеки, до края на годината ще бъде изготвена Национална аптечна карта.
Националната аптечна карта е идея с цел достигането на информация за това къде липсват на територията на страната аптеки. Европейският стандарт казва, че достъпът до аптеката трябва да бъде в рамките на 20 до 30 минути, но не повече от 50 километра.
Илко Гетов каза, че ще се пробегне прибегне и до финансови стимули, за да се разкриват аптеки в тези райони. Стимулите обаче няма да са по линия на Здравната каса. По думите на председателя на Фармацевтичния съюз в 11 областни града няма нито една денонощна аптека, а в столицата никъде не се приготвят лекарствени субстанции в неделя:
Приготвените в аптека лекарствени средства имат своята уникална особеност, че те са индивидуализирани, т.е. те са предназначени за конкретен пациент с конкретно заболяване. В събота и в неделя няма такъв обем на услуга, която да налага наличието на такава аптека. Например това, което веднага мога да предложа, е да има такава дежурна аптека.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..