С над 32 000 души годишно се увеличават онкоболните у нас. Поради това България има спешна нужда от Национален циклотронен център към Българската академия на науките, за да може да бъде достъпно диагностицирането и лечението на раково болните. За това настояват учени, които са успели да осигурят до момента 5 милиона долара. За създаването на такъв център обаче са необходими 16 милиона лева. По думите на доцент Димитър Тонев, в момента държавата плаща годишно по 8 милиона лева за внос на радиоактивните изотопи за изследвания, което е достатъчно само за 2 800 болни:
Туморните заболявания много бързо се разрастват. Те трябва да бъдат диагностицирани много навреме. Когато ние не произвеждаме в България радиофармацевтици, ние ги внасяме от чужбина, количествата, бих казал, че са недостатъчни спрямо раково болните в България. Това означава, че не се прави диагностика навреме и съответно раково болните нямат възможност да получат информация затова какво е състоянието им навреме и така не могат да предприемат вярното лечение. И ако страната отдели средствата, които дава две години за внос на изотопи от чужбина, това би било достатъчно ние да направим нашия център, за да може да произвеждаме в България и бързо да се доставя до болниците, които имат скенери.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..