Очертава се дефицит в болничната помощ до края на годината в размер от 150 до 300 милиона лева. Това обяви синдикалистът Иван Кокалов след заседание на Надзорния съвет на НЗОК. Съветът иска спешна среща с премиера и министъра на здравеопазването, за да се търси решение на проблема.
Дефицитът не е изненадващ, каза доктор Иван Кокалов, защото с пари от бюджета за тази година - 69 милиона лева, бяха заплатени дейности от последните месеци на миналата година.
Най-песимистичният вариант сигурно ще е някъде около 300 милиона. В най-оптимистичния вариант ще е между 100-150 милиона плюс резерва. Този резерв може да покрие дефицити на лекарства, не можем да не заделим за онколекарства, за медицински изделия, и в същото време за дейности, обясни Кокалов.
Още не са факт новите правила за образуване на бюджетите на болниците и се работи по старите. Министерството на здравеопазването е пратило днес в Надзора на Касата становище по правилата.
В правилата има текстове доколко ще се плащат над прогнозните. 80 и няколко преписки да има в Министерството на здравето за нови лечебни заведения, за такива, които увеличават дейността си. Зад всяка една преписка, която изпълни закона и получи лиценз, трябва да стоят пари. От там идват дефицитите на болниците, каза Кокалов за част от промените.
Засега Касата заплаща надлимитната дейност на болниците след проверка.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..