Биопсията е най-сигурното изследване за рак на щитовидната жлеза и това изследване може да се направи преди операция, като в болнични условия се покрива от Здравната каса, това каза пред "Хоризонт" проф. Боян Лозанов, началник на Клиниката по ендокринология и нефрология в болница "Токуда".
Размерът на възлите на щитовидната жлеза не винаги е критерий за наличието на ракови клетки в тях, каза професор Боян Лозанов:
Външните могат да бъдат доброкачествени, най-често те са такива, но могат да бъдат и злокачествени. Някъде около 5-7% са злокачествени. Сигурният начин да бъдат ограничени е тънкоиглената аспирационна биопсия на щитовидната жлеза.
Само в университетските центрове се прави тънкоиглената биопсия за наличие на ракови клетки:
Има клинична пътека. Малко са местата, само университетските центрове в България, където това изследване засега е достъпно. И тъй като капацитетът е малък, записването и чакането за една такава биопсия понякога отива месец, което е неприемливо.
Няма данни за увеличаване на заболеваемостта на щитовидната жлеза при аварията в Чернобил, допълни още професор Боян Лозанов.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..