Новите медицински професионалисти, каквито са парамедиците и лекарските асистенти, ще се обучават в университетските и многопрофилните болници. Промените са заложени в Закона за професионалното образование, обсъден на парламентарната здравна комисия. Промените целят справяне с кризата на кадри, каза председателят на Комисията д-р Нигяр Джафер. Чрез промяната в закона за професионалното обучение се въвежда обучение чрез работа на кадри за нуждите на здравеопазването, каза Джафер.
Проблемите в спешната помощ са в отдалечените региони и поставят на дневен въпрос тези проблеми. Трябва държавата да помисли по какъв начин тези хора да получават образование, какъв трябва да бъде хорариумът, съгласно който ще се обучават, какви ще бъдат компетенциите на всяка една група от тези специалисти, за да могат да дават пълноценни грижи в здравната система.
Вече са регламентирани възможностите парамедици да се обучават за срок от три години в медицински колежи, а лекарски асистенти - 4 години в медицинските факултети. Има заявка от медицинските университети във Варна и София да обучават парамедици и лекарски асистенти.
Колежите, университетите, лечебните заведения са готови на този тип стъпки, защото вече има сигнали в тази посока. Дефицитът е огромен, не само на лекари, но и на медицински сестри.
Компетенциите на различните специалности ще бъдат регулирани в наредби. Парамедиците и лекарските асистенти ще получават диплома за висше образование.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..