Картата с актуална информация се обновявана ежедневно и показва риска от опасни и екстремни прояви на времето за страната ни. Според експертите, честотата на екстремни прояви на времето ще се сгъстява, заради протичащите промени в климата и както стана ясно - от трагедиите във Варна и Добрич - човешкото бездействие, граничещо с престъпление.
По-доброто осведомяване и информиране - както на всеки поотделно, така и на всички институции, независимо дали имат и каква е ролята им при необходимост от реагиране, все повече се превръща в ключова превантивна мярка. Дава ни я системата "Метеоаларм", която действа в Европа от 1997 г. по идея на Франция. Днес тя е част от международното сътрудничество на европейските метеорологични служби, една от които е и Националният институт по хидрология и метеорология към БАН.
Наш събеседник е директорът му - ст.н.с. II ст. д-р Георги Корчев. Чуйте какво обясни той още за работата на системата "Метеоаларм", за какви метеорологични явления предупреждава тя, за значението на цветовете на картата, какви са процедурите и механизмите за обявяване на тревога и как би могло да бъде предотвратено превръщането на екстремни метеорологични явления в катастрофи.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..