Европейската комисия ще следи отблизо избора на председател на Върховния касационен съд в контекста на Механизма за сътрудничество и оценка. Това се казва в писмо на главния секретар на комисията Катрин Дей до девет неправителствени организации, работещи в сектора на правосъдието, от преди месец.
От Комисията припомнят, че в последния доклад по Механизма от началото на тази година, е подчертано, че България трябва да превърне в установена практика назначенията на високи постове да бъдат основани на реална конкуренция между кандидатите в съответствие с ясни стандарти за професионализъм и почтеност. В доклада, изборът на председател на ВКС през тази година е изрично споменат като пример на такова важно назначение.
От ЕК са категорични, че „тъй като новият председател на ВКС ще бъде опора за съдебната власт в България в течение на години, е изключително важно който и да бъде избран да се ползва с уважението на цялата съдебна система и на цялото българско общество”.
Мандатът на настоящия председател на ВКС изтича на 23 ноември. Засега Висшият съдебен съвет не е отворил ключовата процедура, въпреки че негови членове предложиха проект за обсъждане и дискусия по Проект за изменение и допълнение на Процедурните правила за избор на кандидати за председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор.
Един от вносителите е Калин Калпакчиев – чуйте какво каза той в студиото на „Преди всички“.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..