Два исторически обекта в Турция бяха включени към световните културни ценности, които са под закрилата на ЮНЕСКО. На проведената в Катар сесия в списъка на ЮНЕСКО за опазване на световното културно историческо наследство бяха включени селищата Джумалъказък и Бергама. С това числото на обектите в списъка на ЮНЕСКО в Турция стана 13.
Джумалъказък се намира в областта Бурса. Представлява ранноосманско селище, в рамките на което се намират няколко старинни социални комплекси и местности, които дават ценни сведения за бита и социалните дейности на османлиите в зората на империята.
Град Бергама се намира в провинция Измир. Недалеч от сегашното селище е разположен античният град Пергам, който е бил с население около 150 хиляди, когато достига своя разцвет през Римската епоха. В Бергама се е помещавала най-голямата библиотека от елинистичната епоха.
Град Бергама е включен в списъка на ЮНЕСКО в раздела Културни пейзажи. В този раздел са подбрани найценните археологически обекти на световното културно наследство от елинистичната, римската и византийската епоха като Акропола, седемте гробници в свещения град Кибела.
Преди това в списъка за опазване на световното наследство на международната организация бяха включени джамията Селимие в Одрин, планината Немрут, град Сафранболу, Националният парк Гьореме и Кападокия, неолитичното селище в Чаталхьоюк и други обекти.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..